Afrika'da Siyasal İktidar Mücadelesi ve Devlet İnşası Sürecinin Değerlendirilmesi : Somali Örneği (1960-2023)
The Struggle for Political Power in Africa and the Evaluation of the State-Building Process: The Case of Somalia (1960-2023)
- Tez No: 940515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Uluslararası ilişkiler disiplininde Somali üzerine yapılan araştırmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Stratejik konumu itibariyle Hint Okyanusu'na açılan kapı olarak görülen ve ticaret yollarının üzerinde yer alan Somali hakkında yapılan çalışmalar önemlidir. Literatürümüzde yer alan çalışmalar genellikle sömürgecilik ve devletleşme sürecine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın da ana konusu devletleşme olmakla birlikte bu süreci dolaylı olarak etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Sömürgeciliğin bir mirası olarak ortaya çıkan siyasal elitler, devletleşmenin önünde engel olarak gösterilen silahlı grupların beslenme olanakları, dış yardımlar bağlamında ülkeye yapılan müdahaleler ve devlet inşa sürecinde göz ardı edilen geleneksel yöntemlerle oluşturulan kendi kendini yönetim (öz yönetim) modeli post-kolonyal teori ışığında incelenmiştir. Ele aldığımız bu unsurlar ülkedeki siyasal ortamın ve devlet inşa sürecinin açıklanmasında da yardımcı olmaktadır. Araştırmamız Somali'nin tarihini, sosyolojik yapısını, günümüz devlet yapılanmasını anlamayı ve bunlardan hareketle elde edilen veriler doğrultusunda Somali'deki devletleşme sürecinin önündeki problemleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yerinde gözlem yaparak veri elde etmenin zor olduğu bir ülke olması nedeniyle Somali hakkındaki verilerimiz literatür taraması yolu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of studies on Somalia in the discipline of international relations is increasing day by day. Studies on Somalia, which is seen as the gateway to the Indian Ocean due to its strategic location and located on trade routes, are important. The studies in our literature generally focus on the process of Colonialism and statehood. Although the main subject of this study is statehood, the factors that indirectly affect this process are discussed. The political elites that emerged as a legacy of Colonialism, the feeding opportunities of armed groups, which are shown as obstacles to statehood, the interventions made in the country in the context of foreign aid, and the self-governance model created by traditional methods that are ignored in the state-building process are examined in the light of post-colonial theory. These elements help to explain the political environment and the state-building process in the country. Our research aims to understand Somalia's history, sociological structure, current state structuring and to reveal the problems facing the statehood process in Somalia in line with the data obtained from these. Since Somalia is a country where it is difficult to obtain data through on-site observation, our data on Somalia was obtained through literature review.