Köpeklerde omuz ekleminde artroskopi ve artrotomi uygulamaları
- Tez No: 49304
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
63 7. ÖZET Bu çalışmada; kliniğimizde sık olarak karşılaştığımız eklem hastalıklarının tanı ve sağaltımında kullanılan artroskopi ve artrotomi yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarının çeşitli yönlerden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Deneysel olarak yapılan bu çalışmada; değişik tür, ırk, cinsiyet, yaş ve ağırlıkta 20 köpek kullanıldı. Bu köpeklerde sol omuz eklemine artroskopi, sağ omuz eklemine artrotomi uygulandı. Her iki yöntem; süre, operasyon alanının görünürlülüğü, operasyon sonrası komplikasyonlar, sinovial sıvı değişimleri ile operasyondan sonraki 30. günde ötenazi edilen köpeklerin eklem kapsulalarının makroskopik ve histopatolojik bulguları karşılaştırıldı. Artroskopik muayenede 4 mm çapında 25°'lik Richard Wolf marka artroskopik teleskop, 150 watt gücünde 4200 LP Richard Wolf marka soğuk ışık kaynağı, 5500 CCD Endocam Richard Wolf marka kamera sistemi ile 180 cm'lik fiberoptik kablo ile yardımcı artroskopik cerrahi alet olarak; prob, kesici yakalayıcı forseps ve küret kullanıldı. Çalışma bulgularına göre; süre, operasyon alanının görünürlülüğü, operasyon sonrası komplikasyonlar, sinovial sıvı değişimleri ve operasyondan sonra 30. günde ötenazi edilen köpeklerin eklem kapsulalarının makroskopik ve histopatolojik bulguları değerlendirildiğinde artroskopi yönteminin artrotomiye oranla daha iyi olduğu kanısına varıldı. Sonuç olarak eklem hastalıklarının tanı ve sağaltımında yumuşak doku travması, sinoval sıvı değişiklikleri, eklem içinin görünürlülüğü ve operasyon sonrası dönemdeki komplikasyonlar göz önüne alındığında artroskopinin artrotomiye göre daha güvenilir ve duyarlı bir yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
64 8. SUMMARY The purpose of this study was compare the advantages and disadvantages of arthroscopy and arthrotomy techniques in diagnose and treatment of joint diseases that have been frequently seen in our clinics. In this experimental study, 20 dogs with different breed, sex, age and weight were used. The arthroscopy was performed at the left shoulder on the other hand at the right shoulder arthrotomy was done. In both of two techniques these issues were discussed respectively, operation time, appearance of the operation field, postoperative complications, differences of synovial fluid and macroscopic, histopathologic findings of the articular capsulas that belongs to the dogs which had been euthanasia postoperative 30 * day. In an arthroscopic examination 4 mm diameter 25° Richard Wolf arthroscopic telescope, cold light source which has 150 watt power, 180 cm fiberoptic cable and other routin arthroscopic devices as probe, forceps, curette have been used. According to the outcomes of this study when assessment was made on the operation time, appearance of the operation field, postoperative complications, differences of synovial fluid, and macroscopic, histopathologic findings of articular capsulas, it has been eventually decided that the arthroscopic technique is definitely more superior than the arthrotomy. Consequently when the operation time, appearance of the operation field, postoperative complications, difference of synovial fluid, are considered, it has been decided that the arthroscopy is more reliable and delicate than the arthrotomy.