Köpeklerin omuz, dirsek ve diz eklemlerinde artroskopik incelemeler
Arthroscopic examination of the shoulder, elbow and stifle joint in the dog
- Tez No: 102856
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ERDEM ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
8. ÖZET Bu doktora çalışmasında; köpeklerde omuz, dirsek ve diz eklemlerinin artroskopik incelemeleri yapılarak bu uygulamaları kliniğimizde rutin hale getirmek amaçlandı. Çalışmada 38 adet orta ve iri cüsseli köpek kullanıldı. Bu hayvanların 31 'i klinik olgu, 7'si deney köpeği idi. Bu köpeklere ait toplam 61 eklemin artroskopisi yapıldı ve sonuçlan değerlendirildi. Deneyim kazanmak amacıyla kullanılan 7 köpekte; 11 omuz, 6 dirsek ve 11 de diz olmak üzere toplam 28 eklem incelendi. Topallık şikayeti bulunan 31 köpekte ise; 13 omuz, 13 dirsek ve 7 de diz eklemi olmak üzere 33 eklemin artroskopisi gerçekleştirildi. Klinik olgulara ait vücut ağırlığı, cinsiyet, yaş ve ırk dağılımı ile bunlann eklem hastalıklarıyla olan ilişkisi ayrıntılı olarak değerlendirildi. Omuz eklemine ilişkin 4 olguda caput humeri'de OCO, 1 olguda m. biceps brachii'nin orijin tendosunda ruptur ile birlikte caput humeri'de kıkırdak erozyonu, 1 olguda cavitas glenoidea'nın kaudalinde kınk ve lig. glenohumerale mediale'de kısmi ruptur, 1 olguda lig. glenohumerale mediale'de ruptur, 2 olguda lig. subscapularis'te ruptur, 1 olguda caput humeri'de kıkırdak erozyonu ve 1 olguda da cavitas glenoidea'da kıkırdak erozyonu görüldü. Artroskopisi yapılan diğer 13 omuz eklemi sağlıklıydı. Dirsek eklemiyle ilgili olarak, 5 olguda proc. coronoideus'ta kınntı ve condylus humeri'de kıkırdak erozyonu, 3 olguda proc. coronoideus'ta fissur, 3 olguda proc. anconeus'ta kınk ile beraber bu olguların birinde processus coronoideus'ta osteofitik üremeler, 1 olguda sinoviyal hiperplazi belirlendi. Diğer 7 dirsek eklemi sağlıklı yapıdaydı. Diz eklemine ilişkin 5 olguda lig. cruciata craniale'de ruptur ve condylus femoralis'te osteofit oluşumu ve 1 olguda da medial menisküs'te ruptur saptandı. Artroskopisi yapılan diğer 12 diz ekleminde herhangi bir patolojik lezyon yoktu. Artroskopi tekniğinde, eklem içi en az düzeyde bir travma ile detaylı olarak muayene edildi. Direkt ve indirekt radyografik yöntemlerle belirlenemeyen kıkırdak defektleri ve ligament rupturlan gibi eklem içi lezyonlar, artroskopik muayeneyle net olarak görüldü. Buna göre, rutin muayene ile eklem hastalıklannın kesin tanısı konulamayan durumlarda artroskopi tekniğinin son derece avantajlı olduğu saptandı. 69
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The purpose of this PhD study has been to perform arthroscopic examinations of the shoulder, elbow and stifle joints in dogs and to establish routine use of these applications in our clinic. Thirty-eight medium and large breed dogs were included in the study. Thirty-one of these animals were clinical cases and arthroscopy was carried out experimentally in the remaining 7. A total of 61 joints belonging to these dogs were examined arthroscopically and the results were evaluated. In the 7 dogs in which arthroscopy was performed to gain practical experience, a total of 28 joints (1 1 shoulders, 6 elbows and 1 1 stifles) were examined. In the 31 dogs which had lameness complaints, a total of 33 joints (13 shoulders, 13 elbows and 7 stifles) were examined. Body weight gender, age and breed distribution of the clinical cases and their relationships to joint diseases were evaluated in detail. In the arthroscopic examination of the shoulder joint; OCD of the humeral head was seen in 4 cases, rupture of the origin of the biceps brachi muscle together with cartilage erosion of the humeral head in 1 case, fracture of the caudal glenoid together with partial rupture of the medial glenohumeral ligament in 1 case, complete rupture of the medial glenohumeral ligament in 1 case, rupture of the subscapular ligament in 2 cases, cartilage erosion of the humeral head in 1 case and cartilage erosion of the caudal glenoid in 1 case. The remaining 13 shoulders were sound. Arthroscopic examination of the elbow joints revealed FCP and cartilage erosion of the humeral condyle in 5 cases, fissure of the medial coronoid process in 3 cases, fractured anconeal process in 3 cases, as well as osteophytosis in 1 of these cases, and synovial hyperplasia in 1 other case. The remaining 7 elbow joints were sound. In the stifle arthroscopies; rupture of the cranial cruciate ligament together with ostephytosis in the femoral condyle was observed in 5 cases and rupture of the medial meniscus in 1 case. No pathological lesions were encountered in the remaining 12 stifle joints. With the arthroscopy technique, intraarticular examination was performed with minimal trauma to the joint. Intraarticular lesions, such as cartilage defects and ligament ruptures, which could not be determined using direct and indirect radiographic methods, were seen in arthroscopic examination. This proved that arthroscopy is greatly advantageous in cases where accurate diagnosis of joint diseases cannot be made using routine clinical examination methods. 70