Çanakkale Işıldak Tepealtı'nda kısmen sualtında bulunan tarih öncesi yerleşim incelemeleri
Research on partly submerged prehistoric settlement at Çanakkale Işılldak Tepealtı
  1. Tez No: 493050
  2. Yazar: MEHMET CAN ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antik Dönem'de Troas Bölgesi'nde bulunan Işıldak Tepealtı Çanakkale'nin yaklaşık 25 km Güneybatısında, İntepe'nin (Erenköy) 5 km Batısında; Çanakkale Boğazı'nın Güney kesiminde yer almaktadır. Antik Troas Bölgesi, kabaca günümüzde Kuzeybatı Anadolu'da yer alan Çanakkale ilinin sınırları içesinde bulunan Biga Yarımadası'na karşılık gelir. Bölgenin güneyinde Aeolia, doğu ve güneydoğusunda Mysia Bölgesi bulunur. Işıldak Tepealtı Höyüğü kısmen sualtında kalmış olup höyük denize dik bir konumdadır. Yerleşimin üst kısmında bulunan arazide tarım faaliyetlerinin devam etmesinin yanı sıra yakınında bulunan koruganın yapım aşamasında vermiş olduğu tahribat nedeniyle höyüğün sınırları tam olarak belirlenememektedir. Işıldak Tepealtı yerleşimde daha önceden herhangi bir arkeolojik kazı çalışması yapılmamıştır ama yüzey araştırması yapılmış ve elde edilen arkeolojik verilerden tarihlemesi gerçekleştirilmiştir. Işıldak Tepe'de bulunan malzemeler, Işıldak Tepealtı'na göre daha geç döneme tarihlenmektedir ve bu yerleşim Işıldak Tepealtı yerleşimden yüksekte kurulmuştur. Bu durum, Işıldak Tepealtı'nın suların yükselmesine bağlı olarak terkedilip Işıldak Tepe'ye yerleşilmiş olabileceği ihtimalini gözler önüne sermektedir. Işıldak Tepealtı ve benzeri yerleşimler irdelendikçe Holosen Dönem su yükselmelerine bağlı sular altında kalmış Prehistorik Dönem yerleşimleri daha da aydınlığa kavuşmaya başlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In Ancient Time, Işıldak Tepealtı was located in Troas Region which was on the southwest of Canakkale about 25 km, 5 km West of Intepe (Erenköy), and on the west of Dardanellen. Ancient Troas Region corresponds to the Biga Peninsula which is located in Canakkale in the northwest Anatolia. There is Mysia Region on the southeast and east of the area, and Aeolia is on the south. Işıldak Tepealtı Mound is partially submerged, and it runs perpendicular to the sea. It is not a completely identified border of the mound due to the fact that they were many agricultural activities as well as the mound was destroyed while the blockhouse was being constructed. It has not been made an archaeological excavation in Işıldak Tepealtı Settlement before. However, a surface analysis has been made, and arhaeological evidence of dating obtained. The materials which are being found in Işıldak Tepe Settlement are dated on a later period as compared to Işıldak Tepealtı settlement, and Işıldak Tepe was established higher from the Settlement at Işıldak Tepealtı. Hence, it is obvious that Işıldak Tepealtı is abondoned because of rising of water levels, and the people there resettled at Işıldak Tepe. It has emerged that the submerged settlements in prehistoric age will be brighten up when more studies such as Işıldak Tepealtı underwater excavation carried out.