Bekar genç yetişkinlerin evlilik beklentileri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between marriage expectations and life satisfacti̇on of single young adults
  1. Tez No: 869257
  2. Yazar: AYŞE BURCU IŞILDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada bekar genç yetişkin bireylerin evlilik beklentileri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer amacı evlilik beklentileri ve yaşam doyumunun cinsiyet, eğitim düzeyi ve çalışma durumu gibi farklı özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma katılımcılarını 281 bekar genç yetişkin birey oluşturmuştur. Katılımcıların yaş aralığı 18 ila 35 arasında değişmekte olup, ortalama yaşları 23.72'dir (S.S = 3.52). Katılımcılar Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Beklentisi Ölçeği ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeğinden oluşan bir veri toplama aracını cevaplamıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler için-t testi, tek yönlü varyans analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genç yetişkin bireylerin %17.8'inin genel yaşam doyumlarının yüksek, %40.9'unun evliliğe yönelik idealist bir beklentiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, cinsiyetin ve çalışma durumunun genel yaşam doyumuyla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan eğitim düzeyi evlilik beklentileriyle ilişkilidir. Son olarak, evlilik beklentisinin genel yaşam doyumunun pozitif anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları genç yetişkinlerin evlilik beklentilerini daha gerçekçi hale getirmelerine yardımcı olacak müdahaleler geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the correlation between marital expectations and life satisfaction among single young adults. Additionally, the research sought to ascertain whether marital expectations and life satisfaction vary across different demographic characteristics such as gender, educational attainment, and employment status. The research was conducted utilizing the quantitative research approach of a correlational survey model. The study comprised 281 single young adult participants, with ages ranging from 18 to 35 and a mean age of 23.72 (SD = 3.52). Participants completed a data collection instrument consisting of a Personal Information Form, Marital Expectation Scale, and Adult Life Satisfaction Scale. Data analysis employed descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance, and simple linear regression analysis. Results indicated that 17.8% of young adults reported high levels of overall life satisfaction, while 40.9% held idealistic expectations regarding marriage. Furthermore, gender and employment status were found to be associated with overall life satisfaction, whereas educational level was linked to marital expectations. Lastly, marital expectation emerged as a significant positive predictor of overall life satisfaction. These findings offer insights for the development of interventions aimed at fostering more realistic marital expectations among young adults.