Yaşlı bakım çalışanlarında duygusal zeka, kişilik özellikleri, örgütsel güven ve merhamet duyguları ile yaşlılara yönelik tutumlar arasındaki ilişkiler
Relationship between emotional intelligence, personality traits, organizational trust and compassion feelings in elderly care workers and attitudes towards elderly
  1. Tez No: 493069
  2. Yazar: ZELİHA DİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde hem dünyada hem de ülkemizde yaşlı nüfusun artışıyla birlikte yaşlıların kurumsal bakım ihtiyacının hacminin ve niteliğinin de giderek artması söz konusudur. Bu durum yaşlı bakım hizmetinin niteliğini yükseltmek amacıyla yaşlı bakım çalışanları ile çeşitli çalışmalar yapmayı gerekli kılmaktadır. Yaşlı bakım kurumları var olan insan kaynağını değerlendirirken çalışanlarında olması gereken birtakım özelliklere ihtiyaç duyabilmektedir. Akademik literatürde öne çıkan ve özellikle bakım çalışanlarında olması gerektiği düşünülen örgütsel davranış değişkenleri mevcuttur. Bu sebeple tez çalışmasında, yaşlı bakım çalışanlarında duygusal zeka, kişilik özellikleri, örgütsel güven, merhamet ve yaşlılara yönelik tutumlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde araştırma probleminin tespiti, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın metodolojisi ve ünite planını ortaya koymak amacıyla giriş bölümü yer almıştır. İkinci bölümünde ise yaşlılık kavramı ve araştırma yaptığımız örgütsel davranış değişkenleri olan çalışanlarda duygusal zeka, beş faktör kişilik özellikleri, merhamet, örgütsel güven ve yaşlı bakımına ilişkin tutumlar incelenerek gerekli literatür taramasına yer verilmiştir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde örgütsel davranış değişkenleri ve aralarındaki ilişkiyi ölçen araştırma modelinden yararlanılmıştır. Özel yaşlı bakım kurumları çalışanlarının katılımlarıyla bir örnek araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunun analizi, kurgulanan hipotezlerin testleri ve yorumlanması ile yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise kurulan hipotezlerden elde edilen verilerle doğrulanarak çalışanlarda var olan örgütsel davranış değişkenlerinin varlığının birbirlerine olan etkisiyle birlikte çalıştıkları kuruma ve yaptıkları işe olan tutumları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, both in the world and in our country, the volume and quality of the need for institutional care of the elderly with the increase of the elderly are also increasing. This makes it necessary to carry out various studies with the elderly care workers in order to improve the quality of the elderly care service. Elderly care institutions may need some features that should be available to their employees when evaluating the existing human resource. There are organizational behavior variables that are prominent in academic literature, especially in care workers. For this reason, the relationship between emotional intelligence, personality traits, organizational trust, compassion and attitudes towards the elderly in the thesis study was investigated. The first part of this thesis study included the introduction section in order to determine the research problem, the purpose and importance of the research, the methodology of the research and the unit plan. In the second part, the concept of old age, variables in employees with emotional intelligence, five factor personality traits, compassion, organizational trust and attitudes related to elderly care are examined and the required literature survey is included. In the third part of the thesis study, organizational behavior variables and the research model, which measures the relationship between them, were used. The sample study was carried out in association with private aged care institutions employees. The analysis of this research result was carried out with the tests and interpretation of the hypotheses. In the conclusion section, the hypotheses established were validated by the data obtained and the attitudes of the employees to the institution where they work together with the effect of the existence of variables on each other were revealeted.