Çok uluslu şirketlerin vergi cennetlerinde vergiden kaçınma ve vergi kaçırma faaliyetleri
Multinational corporation in the tax heaven countries tax avoid and tax evasion activities
  1. Tez No: 493072
  2. Yazar: MERVE CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, vergi cenneti ülkeler üzerinden çok uluslu şirketlerin vergiden kaçınma ve vergi kaçırma faaliyetlerinin ayrıntılarıyla incelenip etki ve sonuçlarının ortaya konulmasıdır. Bu çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çok uluslu şirket, vergi cenneti, vergiden kaçınma, vergi kaçırma ve vergi rekabeti kavramlarının tanım ve terimlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, çok uluslu şirketlerin ve vergi cennetlerinin tarihsel gelişimi ve özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çok uluslu şirketlerin vergiden kaçınma ve vergi kaçırma faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to elaborate the tax avoidance and tax evasion activities of multinational corporations over the tax heaven countries and to reveal their effects and consequences. This study has three parts. In first part, explained definition of multinational company, tax heaven, tax avoidance, tax evasion and tax competition. In the second part, analysed of historical development and specialities types of multinational companies and tax heavens. In the third part, analysed of tax evasion and tax avoidance activities of multinational companies.