Çalışmaya tutkunluk, iş özellikleri, kişilik tipleri, işkoliklik, stratejik çeviklik ve başarı hedef yöneliminin örgütsel bağlılığa etkisi üzerine bir araştırma
A research about the effects of personality traits, strategic agility, achieve orientation, job characteristics, work enthusiasm, workaholism on organizational commitment
  1. Tez No: 493071
  2. Yazar: TÜRKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz iş dünyasında, teknolojide ve rekabette yaşanan artış nedeniyle işletmeler/ örgütler mevcut yönetim yapılarını, stratejilerini ve uygulama yöntemlerini yeniden gözden geçirmek ya da değiştirmek istemektedirler. İşletmeler, var olan kaynaklarını en üst düzeyde kullanabilmek, yönetebilmek ve düzenleyebilmek amacıyla çeşitli örgütsel düzenlemelere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kapsamda, stratejik çeviklik, çalışmaya tutkunluk, başarı hedef yönelimi, kişilik tipleri, işkoliklik ve iş özellikleri kavramlarının örgütsel bağlılığa etkileri üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde giriş bölümüyle, problemin tespiti, çalışmanın amacı, yöntemi ve ünite planı anlatılmıştır. İkinci bölümünde, örgütsel kavramlar olan; Örgütsel Bağlılık, Kişilik, Stratejik Çeviklik, Başarı Hedef Yönelimi, İş Özellikleri, Çalışmaya Tutkunluk, İşkoliklik kavramlarıyla ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölümünde, bu örgütsel kavramlar ve kavramların birbirlerine olan etkisi incelenmiştir. Bu kısım, ''kolayda örneklem yöntemiyle'' elde edilmiş, kamu sektörü çalışanlarından 125, özel sektör çalışanlarından 75, toplamda 200 anket verisinin analizinden oluşmaktadır. Bu araştırma sonucunun analizi, kurgulanan hipotezlerin testleri ve yorumlanması ile yapılmıştır. Bu çalışmayla, stratejik çeviklik, başarı hedef yönelimi, kişilik tipi, çalışmaya tutkunluk, iş özellikleri, beş faktör kişilik tipi ve işkoliklik kavramlarının örgütsel bağlılığa etkisi araştırılarak, literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, institutions and organizations want to review or change their existing management structures, implementation methods and their structures cause of technological development and increment of competition. Businesses need various organizational variables in order to be able to use, manage and organize their existing resources at the highest level. In this context, a study has made on the effects of strategic agility, work enthusiasm, achievement goal orientation, personality traits, workaholism and job characteristics on organizational commitment in public and private sectors. In the first chapter of this thesis, it consist of the prolog that describes the aim of the study, problem of the study and the method of the research. Second part of the thesis, there was studied on literature about the organizational variables which are personality traits, strategic agility, achievement goal orientation, job characterictics, work enthusiasm, workaholism and organizational commitment. In the third part of this thesis, there was examined the effect on each other with a research model which is easy sampling method. There was chosen 75 survey participants from the private sector and 125 survey participants from the public sector. By testing and interpreting the hypotheses, there was examined the data which obtained from the participants. This study is aimed to contribute to the literature by researching about the effects of strategic agility, achievement goal orientation, personality traits, work enthusiasm, big five personality types, job characteristics, workaholism and organizational commitment