Effect of fashion case of fabric type and color trends
Kumaş cinslerinin ve renk trendlerinin moda olgusuna etkisi
  1. Tez No: 493081
  2. Yazar: NİDA SULTAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kumaşlardaki liflerin özellikleri, kumaşın adını alan yüzeydeki iplikler ve bu liflerden oluşan ipliklerin özellikleri kumaşın kalitesini oluşturmaktadır. Örgü ile birleştirilen iplikler ince, esnek ve dengeli bir yüzey oluşturur. Bu yüzey, sabit kalınlıkta ince, esnek ve sert olmalıdır. Moda insanları etkileyen toplumsal bir olgudur. İnsanlık tarihi ile başlayan giyinme olgusu, çevresel faaliyetlerin ve toplumsallaşma faktörlerinin gerekliliği olan bir moda olgusu haline geldi. Toplumdaki süsleme ve değişim ihtiyacından ortaya çıkan ve geçici bir yenilik olarak tanımlanabilen moda, belirli bir zamana yayılmış ve farklı kısımları farklı şekillerde etkileyen güçlü bir yapıya sahiptir. Moda sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahip olduğu için moda büyük önem taşıyor. Moda, çeşitli sosyal olaylardan etkilenerek gelişir. Bu nedenle, bir eğilim altında yatan nedeni anlamak için, modayı iyi bilmek gereklidir. Moda eğilimleri, bazı ürünlerin nasıl görüneceğini gösterir. Bu nedenle sezonlarda moda olabileceği tahmin edilen renkler, desenler, kumaşlar, silüetler ve görünüşler eğilim tahmin ve analizi ile belirlenir. Bu kapsamda araştırmanın amacı; kumaş cinslerinin ve renk trendlerinin moda olgusuna etkisini ayrıntılı olarak incelemektir. Bu amaçla, moda olgusu ile ilgili literatürde önemli bir kaynakça olması ve araştırmacılara rehberlik etmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The characteristics of the fibers in the fabrics, the yarns in the surfaces that take the name of the fabric, and the characteristics of the yarns composed of these fibers constitute the quality of the fabric. The yarns combined with the weave form a thin, flexible and stable surface. This surface must be thin, flexible and firm in constant thickness. Fashion is a social phenomenon that has influenced people in their age. The dressing phenomenon that started with the history of mankind has become a fashion phenomenon with the necessity of environmental activities and socialization factors. The fashion that emerges from the need for adornment and change in society and can be defined as a temporary innovation has a strong structure that has been spreading at a certain time and affecting different parts in different ways. Because fashion has a constantly changing and developing structure, fashion is of great importance. Fashion evolves by being influenced by various social events. For this reason, in order to understand the underlying cause of a trend, it is necessary to know fashion well. Fashion trends indicate how certain products will look. For this reason, colors, patterns, fabrics, silhouettes and appearances that are predicted to be fashionable in the seasons are determined by trend forecasting and analysis. In this context, the purpose of the research; fabric types and color trends in fashion. For this purpose, it is considered to be an important bibliography in the literature about the fashion phenomenon and to guide the researcher.