UFRS finansal araçlar standartları çerçevesinde riskten korunma muhasebesi ve bir uygulama
- Tez No: 493080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Muhasebe uygulamalarına yön veren kurallar bütünü olarak adlandırılan standartların temeli muhasebe ilkelerine, muhasebe ilkelerinin temeli ise muhasebenin temel kavramlarına dayanmaktadır. Muhasebe uygulamalarına yön veren bu standartlar ise aynı şekilde muhasebe politikalarını belirlemektedir. Tüm dünya ülkelerinin düzenlemeleri arasında bir standart olması amacıyla oluşturulan Uluslararası Muhasebe Standartları kurulu, çıkarılan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları yayınlamaktadır. Türkiye Muhasebe Standartları bu standartların Türkçeye çevirisidir. Bu çalışmanın amacı riskten korunma muhasebesinde farklı dönemlerde rapor altına alınan kazanç ve kayıpları tutarsızlıkları yok ederek daha açık bir muhasebe kaydı oluşturmaktır. UFRS finansal araçlar standartları çerçevesinde riskten korunma muhasebesini ve işletmelerdeki kayıt tutarsızlığını gidermek amacıyla geliştirilmiş UFRS 9 Finansal Araçlar Standartları gereğince getirilen yeniliklerin ne olduğunu ve IAS 39 Finansal Araçlar: Muhasebeleştirme ve Ölçme standardından farklılığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Standards known as a set of rules which direct accounting practices and these practices based on basic principles of accounting, and basic accounting principles are based on the basic concepts of accounting. In the same way these mentioned standards which direct accounting practices also determine the accounting policies. Turkey Accounting Standards which it is Turkish translation of UFRS. The objective of this study is to report gains and loses under hedge accounting during the different periods that create more open accounting records by eliminating inconsistencies. Board is one of the committees established in order to provide standards for all countries' accounting regulations, created Turkey Financial Reporting Standards which are parallel to International Financial Reporting Standards issued by International Accounting Standards Committee. The aim of this paper is, in the global economy in order to eliminate confusion in terms of businesses, to put forth what kind of developments are brought by IFRS 9 Financial Instruments standard.