İlkokul müdürlerinin iletişim becerilerinin sınıf öğretmenlerinin motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of communication skills of primary school principles on the motivation of primary school teachers
- Tez No: 493093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN NAZLI KOÇBEKER EİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticilerinin iletişim becerilerinin sınıf öğretmenlerinin motivasyonlarına etkisi incelenmektedir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla Şimşek (2003) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Okul Müdürlerinin İletişim Becerilerine Yönelik Görüşleri”adlı ölçeği ile Bektaş (2010) tarafından geliştirilen“Sınıf Öğretmenlerinin Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Muş ili Malazgirt ilçesinde bulunan 346 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Verilerin analizinde SPSS 15.0 programı, frekans ve yüzde analizi , Çarpıklık (Skewness) katsayısı, tek yönlü varyans analizinden (ANOVA), T test, ölçekler arası ilişki analizi için Pearson korelasyon kullanılmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin motivasyon toplam puanlarına bakıldığında motivasyon alt boyutlarından“Yönetici Saygısı”kaynaklı motivasyonları çok yüksek düzeyde algıladıkları ortaya çıkmıştır. Okul müdürlerinin iletişim becerilerine ilişkin öğretmen görüşlerine ait puanların öğretmenlerin cinsiyetine ve mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi. Sınıf öğretmenlerinin motivasyonlarına ait puanların öğretmenlerin cinsiyetine ve mesleki kıdemlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi. Cinsiyet değişkenine göre ilkokullarda görev yapan okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile sınıf öğretmenlerinin motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıktı. Mesleki kıdem değişkenine göre ilkokullarda görev yapan okul yöneticilerinin sosyal iletişim becerileri ile sınıf öğretmenlerinin motivasyonu arasında anlamlı bir ilişki yoktur. İlköğretimde görev yapan okul yöneticilerinin iletişim becerilerinin sınıf öğretmenlerinin motivasyonlarını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of communication skills of school administrators working in primary schools on the motivation of primary teachers are examined. Research is a descriptive study in the survey model. The scale named“Teachers' Opinions Towards Communication Skills of School Principals”developed by Şimşek (2003) and the scale named“Motivation Scale of Class Teachers”developed by Bektaş (2010) were used to collect the data of the research. The sample of the research consists of 346 class teachers located in Malazgirt subprovince of Muş province. SPSS 15.0 program, frequency and percentage analysis, skewness coefficient, one way variance analysis (ANOVA), T test, Pearson correlation analysis between scales were used for the analysing of the data. When the total scores of the primary teachers in the research were examined, it was revealed that they perceived the motivations originating from“Manager Respect”at a very high level from the motivation sub-dimensions. It was determined that the scores of teachers 'opinions regarding communication skills of school principals did not show any significant difference according to the teachers' gender and professional seniority. It was determined that the scores of the motivations of the primary teachers did not show any important difference according to the teachers' gender and professional seniority. According to gender variables, there was no significant relationship between the communication skills of school administrators working in primary school and the motivation of primary teachers. According to vocational seniority variable, there is no important relationship between the skills of school administrators working in primary school and the motivation of primary teachers. It has emerged that the communication skills of school administrators working in primary education positively and particularly affect the motivation of class teachers.