Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerileri arasındaki ilişki
The relation between the class teachers senses of self efficacy with teaching technologies and talents of materiel designing
  1. Tez No: 493117
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME ERBEN KEÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilikleri ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilikleri ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı becerilerinin öğretmenlerin bazı demografik özellikleriyle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini 2016-2017 yılında Van ili Erciş ilçesinde çalışan 720 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya, 2016-2017 yılında Van ili Erciş ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan sınıf öğretmenleri arasından olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yoluyla seçilen 312 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerine öz yeterlilik algılarını belirlemek için 24 maddeden oluşan“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”ve 39 maddeden oluşan“Uygulamaya Dayalı Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı aracılığı ile yapılmıştır. Bu program yardımıyla araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilik algı düzeyleri için aritmetik ortalama, öz yeterlilik algıları ve öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerilerinin farklılık gösterip göstermediğine bakmak için t testi ve F testi kullanılmıştır. Öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerilerinin öğretmen öz yeterlilik algılarıyla ilişkisini incelemek için de korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Sınıf öğretmenlerinin öğretmen öz yeterlilik algıları yeterli düzeydedir. 2. Sınıf öğretmenlerinin öz yeterlilik algıları cinsiyet ve hizmet süresi değişkenine göre farklılaşmamaktadır. 3. Sınıf öğretmenlerinin öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı becerileri cinsiyet, hizmet süresi ve okutulan sınıf seviyesi değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. 4. Sınıf öğretmenlerinin öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı becerileri onların öğretmen öz yeterlilik algılarını etkilemektedir. Yani sınıf öğretmenlerinin öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı becerileri arttıkça öğretmen öz yeterlilik algıları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is revealing the relation between the class teachers' self-efficiency with teaching technologies and talents of material designing. In addition, it is revealing the relation between the class teachers' self-efficiency with teaching technologies and talents of material designing and teachers' some demographic characteristics. The population of the study forms the 720 class teachers working at province Van, town Erciş in 2016-2017. In the study, 312 class teachers has participated, these teachers have been chosen among the teachers working at the schools of the Ministry of National Education at province Van, town Erciş in 2016-2017 years, and they have been chosen by the way of using random sampling a kind of unlikely sampling methods. In order to determine the sense of self-efficacy of the teachers participated the study,“Teacher self-efficacy scale”consist of 24 items,“Practical –Based Teaching Technologies”consist of 39 items, and“Talents of Material Designing Scale”have been applied. The data has been analyzed by the mean of SPSS Program.“T test”and“F test”have been used to look at whether or not arithmetic mean, self-sufficiency perception, teaching technologies and talents of material designing are different to the self-sufficiency perception level of the class teachers participated the study by mean of the program. Correlation and regression analysis have been made in order to analyze the relation between teaching technologies and talents of material designing on teacher self-sufficiency perception. According to obtained data, it has been reached these results: 1) The self-sufficiency perception of the class teachers is sufficient level. 2) The self-sufficiency perception of the class teachers doesn't become different according to gender and period of service factors. 3) Teaching technologies and talents of material designing of the class teachers doesn't become different according to gender, period of service and the level of class factors. 4) Teaching technologies and talents of material designing of the class teachers affect the self-sufficiency perception of them. In other words, the self-sufficiency perception of the class teachers increases as long as teaching technologies and talents of material designing of the class teachers increase.