Fen bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri: Vaka çalışması
Technological pedagogical content knowledge of the science teachers: Case study
  1. Tez No: 493118
  2. Yazar: BERNA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen Bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri konusundaki özyeterliklerini belirlemektir. Bu bağlamda nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem yoluyla seçilen devlet okullarında çalışan 11 Fen Bilimleri öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırma verileri TPAB-Öz Yeterlik Ölçeği, yarı-yapılandırılmış görüşme formu ve ders gözlem notları aracılığıyla elde edilmiştir. Sonuçlar, fen bilimleri öğretmenlerinin özyeterlikleri AB, PB, TB, PAB,TAB, TPB ve TPAB boyutlarında farklılaştığını göstermektedir. Fen Bilimleri öğretmenleri genel itibariyle pedagojik bilgileri konusunda kendilerine güvenmektedirler. Alan bilgileri ve teknoloji bilgileri konusunda kısmen güvenmektedirler. Öğretmenler derse alan, teknoloji ve pedagoji bilgilerinin entegrasyonunu tam olarak sağlayamamaktadırlar. Ders gözlemleri incelendiğinde bazı öğretmenlerin kendilerini yeterli gördükleri TPAB alt bileşenlerinde gerekli performansları sınıfta gösterememişlerdir. Fen Bilimleri dersine entegre edilen teknoloji ve pedagoji bilgilerinin bütünleştirilmesi için öğretmenlerin gerekli becerileri göstermesi hayati derecede önemlidir. Anahtar Kelimeler Teknolojik pedagojik alan bilgisi, Fen Bilimleri öğretmenleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to designate the self suffiency of science teachers' in the field of technology and pedagogical. In this context from qualitative research methods multi-case is used. In the research 11 science teachers from state schools who are chosen by aimed sampling method are cooperated with. Research datas are obtained by TPAB-Self Suffiency Crextia, semi-structured meeting forms and lesson observation notes. Results show that science teachers' self-suffiency differ in the dimentions of AB, PB, TB, PAB, TAB, TPB and TPAB. In general science teachers believe in themselves quite well in the point of pedagocial knowledge. However, they partially have self-confidence regarding their field and technological knowledge. Teachers can not provide the entegration of technology and pedagogical knowledges into the lessons. When lesson observations studied some teachers who think themselves sufficient couldn't perform well in TPAB subcomponents in classes. It is vitally important for teachers to perform required skills in completion of technological and pedagogical knowledge entegrated to science lessons. Keywords Technological pedagogical content knowledge, Science teachers