Sınıf öğretmenlerinin ters yüz öğrenme öz yeterlik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerileri arasındaki ilişki
The relationship between classroom teachers' perceptions of flipped learning self-efficacy and instructional technologies and material design skills
- Tez No: 930202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin ters yüz öğretmen öz yeterlilik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanma sürecinde örneklem grubunun belirlerken amaçsal örnekleme türlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmaya 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde görev yapmakta olan 412 sınıf öğretmeni dahil edilmiştir. Verileri elde edebilmek için Kişisel Bilgi Formu, Ters Yüz Öğrenme Öğretmen Öz Yeterlilik Algı Ölçeği, Uygulamaya Dayalı Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin dağılımlarının normalliği için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile kontrol edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermediği görülmüştür ve alt problemler doğrultusunda Mann Whitney-U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman Korelasyon Katsayısı testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenleri cinsiyet, görev yapılan bölge türü ve mesleki deneyim gibi alt boyutlara ayrılarak detaylı inceleme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin ters yüz öğrenme öz yeterlik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerileri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ters yüz öğrenme öz yeterlik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerisi arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu da bize gösteriyor ki öğretmenlerin öğretim sürecinde farklı yöntem ve teknikleri kullanabilmeleri için öz yeterlik algısı büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca ters yüz öğrenme modeli ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerisi arasındaki ilişkiyi düşünürsek iki değişkenin birbiriyle hayli bağlantılı olduğunu görmek mümkündür. Ters yüz öğrenme modelini öğrenme sürecine entegre etmek isteyen bir öğretmenin teknolojiye hâkim olması, sınıfında farklı materyalleri kullanması gerekmektedir. İşte bu nedenlerle sınıf öğretmenlerinin ters yüz öğrenme öz yeterlik algıları ile öğretim teknolojileri ve materyal tasarım becerilerinin ilişkili olduğu sonucuna ulaşmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between classroom teachers' perceptions of flipped classroom teacher self-efficacy and their instructional technology and material design skills. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. While determining the sample group in the process of collecting quantitative data, the appropriate sampling method, one of the purposeful sampling types, was preferred. The study included 412 classroom teachers working in a province of the Eastern Anatolia Region in the 2023-2024 academic year. Personal Information Form, Flipped Learning Teacher Self-Efficacy Perception Scale, Application-Based Instructional Technologies and Material Design Skills Scale were used to obtain the data. The data of the study were analysed with SPSS package programme. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilk tests were used to check the normality of data distribution. It was seen that the data did not show normal distribution and were analysed using Mann Whitney-U test, Kruskal-Wallis test, Spearman Correlation Coefficient test in line with the sub-problems. In the study, classroom teachers were analysed in detail by dividing them into sub-dimensions such as gender, type of region and professional experience. As a result of the research, it was concluded that there is a moderate positive relationship between classroom teachers' flipped learning self-efficacy perceptions and instructional technology and material design skills. There is a positive and significant relationship between classroom teachers' flipped learning self-efficacy perceptions and instructional technology and material design skills. This shows us that self-efficacy perception is of great importance for teachers to use different methods and techniques in the teaching process. In addition, if we consider the relationship between the flipped learning model and instructional technology and material design skills, it is possible to see that the two variables are highly interrelated. A teacher who wants to integrate the flipped learning model into the learning process should have a good command of technology and use different materials in the classroom. For these reasons, we conclude that classroom teachers' flipped learning self-efficacy perceptions and instructional technology and material design skills are related.