Sınıf öğretmenlerinin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlik algıları ve kullanım durumları
Primary school teachers' self-efficacy perceptions of digital teaching materials development and their usage
- Tez No: 702080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlik algıları ve kullanım durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Karma araştırma yöntemi ile yapılan bu araştırmada ardışık açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri küme örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Van ili merkez ilçelerinde (Edremit, İpekyolu ve Tuşba) görev yapan 562 sınıf öğretmeninden; nitel verileri ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 15 sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlik Algıları Ölçeği”ile“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma), fark analizleri (bağımsız gruplar için t-testi, ANOVA); nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlikleri orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlikleri mesleki deneyimi düşük olanlar, eğitim düzeyi yüksek olanlar, bilişim teknolojileri konusunda hizmet içi eğitim alanlar ve teknolojik gelişmeleri takip edenler lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Öğretmenlerin dijital öğretim materyallerini daha çok öğrencilerin derse karşı ilgilerini artırmak için kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin derslerinde sunu ve videoları uygulamalarını sıklıkla; ses içerikleri, animasyon ve ölçme-değerlendirme uygulamalarını bazen; artırılmış gerçeklik ve web sitesi uygulamalarını ise nadiren kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin dijital öğretim materyali kullanmalarını güçleştiren başlıca faktörlerin dijital öğretim materyali geliştirme noktasında bilgi eksikliği, internet altyapısı eksikliği ve öğretim programlarının yoğun olmasından kaynaklı ek çalışmalara zaman ayıramama olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlere dijital öğretim materyali geliştirme noktasında uygulamalı hizmet içi eğitimlerin verilmesi, dijital altyapıyı iyileştirme çalışmalarının yapılması ve öğretim programlarındaki yoğunluğun azaltılması için gerekli çalışmaların ilgililerce yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the self-efficacy perceptions and use conditions of primary school teachers in developing digital teaching materials. A sequential explanatory design was used in this study, which was conducted with mixed research method. The quantitative data of the study were determined by cluster sampling method and from 562 classroom teachers working in the central districts of Van (Edremit, İpekyolu and Tusba); qualitative data were collected from 15 primary school teachers determined by the maximum diversity sampling method. In this study,“Teachers' Digital Teaching Material Development Self-Efficacy Scale”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools. Descriptive statistics (mean, standard deviation), differential statistics (independent samples t test, ANOVA), were used in the analysis of quantitative data; descriptive analysis technique was used for qualitative data analysis. As a result of the study, it was concluded that the self-efficacy of the primary school teachers in developing digital teaching materials was at a medium level. The self-efficacy of primary school teachers in developing digital teaching materials showed a significant difference in favor of those with low professional experience, those with a high level of education, those who received in-service training on information technologies and those who follow technological developments. It was concluded that teachers mostly use digital teaching materials to increase students' interest in the lesson. It was concluded that teachers often use presentations and videos; they sometimes use audio content, animation and measurement-evaluation applications; they rarely use augmented reality and website applications in their lessons. It was concluded that the main factors that make it difficult for teachers to use digital teaching materials are the lack of information on digital teaching material development, the lack of internet infrastructure and the inability to allocate time for additional studies due to the intense instruction programs. Providing teachers with practical in-service training on digital teaching material development, carrying out studies to improve digital infrastructure, and carrying out the necessary studies by the relevant authorities to reduce the intensity in the instruction programs can be suggested.