Otelcilik sektöründe örgütsel güven algısı ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanları örneği
The relationship between organizational trust and organizational commitment in hotel industry: İstanbul 4 and 5-star hospitality workers' sample
- Tez No: 493120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Otelcilik sektöründe örgütsel güven algısı ve örgütsel bağlılık ilişkisi: İstanbul 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanları örneği başlıklı bu tezde otelcilik sektöründe çalışan mavi yakalı iş görenlerin örgütsel güven algısı ve örgütsel bağlılık ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın temel araştırma sorusu“Otelcilik sektörü çalışanlarının örgütsel güven algısı ve örgütsel bağlılık düzeyi arasında ne tür bir ilişki vardır?”şeklinde belirlenmiştir. Örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ilişkisinin yanı sıra bu tezde katılımcıların örgütsel güven ve örgütsel bağlılık durumlarının demografik faktörlere göre ne tür benzerlikler veya farklılıklar arz ettiği araştırılmıştır. Çalışmanın teorik arka planının oluşturulması amacıyla örgütsel güven ve örgütsel bağlılığa ilişkin literatür detaylı bir şekilde incelenerek çalışmanın birinci bölümünde literatür taramasına yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünü içeren ikinci bölümde ise İstanbul otelcilik sektöründe faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin mavi yakalı iş görenlerinden anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilerek yorumlanmış, elde edilen bulgular ve yorumlar ışığında tez sonuçlandırılarak sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between organizational trust and organizational commitment in lodging industry: The aim of this thesis is to investigate the relationship between organizational confidence perception and organizational commitment of blue collar workers working in lodging industry. In this context, the basic research question was determined as;“What kind of relationship is there between the perception of organizational trust and the level of organizational commitment of the lodging industry employees?”In addition to the relationship between organizational trust and organizational commitment, it was researched how organizational trust and organizational commitment of the participants presented similarities or differences according to demographic factors. In order to establish the theoretical background of the study, the literature on organizational trust and organizational commitment was examined in detail and the first part of the study included a literature review. In the second part of the study, data were collected from the blue collar employees of four and five star hotels operating in the Istanbul lodging industry through the survey. The results were analysed and interpreted by SPSS program, and the results and suggestions were developed by finalizing the thesis in the light of the findings and comments.