Video oyunlarında müziğin kullanımı: Legend of Zelda örneği
The use of music in video games: The Legend of Zelda
  1. Tez No: 493167
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI DURALİ SATILMIŞ TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF SANEM GÜLEÇ KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Video oyunlarında müzik hikayenin içindeki duygusal durumu ve olayları kullanıcıya aktarır. Çalışmaya konu olan Legend of Zelda'nın (1986) en önemli özelliği hikayenin gelişimine göre farklı melodiler kullanması ve oyuncunun yeni melodiler üretebilmesidir. Legend of Zelda 1986'da çıkan ilk versiyonundan, 2017'deki son versiyonuna kadar toplam 19 oyundur. Çalışmada Legend of Zelda'nın 1, 3, 5 ve 10. versiyonları ele alınmıştır. Bu versiyonların ele alınmasının sebebi; teknolojinin gelişimiyle müziğin kullanımında değişen önemli uygulamalardır. Müziğin kullanımına ek olarak;oyunun konu özeti, yer alan karakterler, zaman, mekan ve temada ele alınmıştır. Video oyunlarında müziğin nasıl kullanıldığı, ne tür işlevler gördüğü hakkında geniş bir İngilizce literatür mevcuttur.Ancak bu konuda Türkçe kaynak yer almamaktadır. Yapılan geniş literatür taramasının bu konuda çalışacak araştırmacılara faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of music in video games is fairly new spanning about 40 years. The main goal of music in video games is to entertain the player, meaning keep them playing, to be more immersive and to give more emotion to the story within the game. Legend of Zelda was one of the first video games to use more than one voice within a melody. From the first version of the game that came out in Japan in 1986 all the way up to 2017 there are 19 games in total. What also makes this game different than other games is the different melodies used as the game's story progresses. In this study, we explain briefly about the history of video games then we take the first, third, fifth and tenth Legend of Zelda games and use them as examples. The reason for choosing these games out of the series is to show how the development of technology advanced the use and creation of music for these titles. We also look at how music is intergraded into the games and its role within the games. Along with the music aspect of the games we also look at the story, its characters and the time and place of the games.