Dondurulmuş embriyo transferi sonuçlarının farklı endikasyonlara göre değerlendirilmesi
Evaluation of frozen embryo transfer results with regard to different indications
- Tez No: 493194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dondurulmuş embriyo transferi (DET) tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta ve kümülatif gebelik oranlarını arttırmaktadır. Transfer edilen taze embriyo transferi sayısının giderek azaltılmasıyla daha çok sayıda embriyo dondurulup sonraki sikluslarda kullanılmaktadır. Günümüzde iki farklı embriyo dondurma yöntemi mevcut olmasına karşın daha iyi sonuçlar elde edilmesi nedeniyle en sık vitrifikasyon yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmamızda farklı endikasyonlarla intrasitoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) ve embriyo transferi (ET) siklusuna katılan, fazla embriyolarını dondurduğumuz ve daha sonra çözüp transfer ettiğimiz 258 çift değerlendirmeye alınmıştır. Bu amaçla endometriozis, polikistik over, zayıf over yanıt, tubal faktör, açıklanamayan infertilite ve erkek faktör olan çiftler değerlendirilmiştir. Amaç farklı endikasyonlarla infertilitesi olan ve DET uygulananlarda klinik gebelik oranlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 40 yaşın altında başka sistemik bir hastalığı olmayan uterin kavitesi normal kadınlar alınmıştır. Testiküler sperm kullanılanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya alınan çiftlerde erkek ve kadında ortalama yaş ve transfer edilen dondurulmuş embriyo sayıları karşılaştırılam grupla arasında benzer bulunmuştur. DET sonrası klinik gebelik oranları incelendiğinde endometriozis hastaları için %29.6 (8/27), polikistik over sendromlu hastalar için %30.2 (13/43), zayıf over yanıtlı hastalar için %28.9 (11/38), tubal faktör hastaları için %34.2 (12/35), açıklanamayan infertilite hastaları için %28.2 (11/39) ve erkek faktörü için %28.9 (22/76) olarak bulunmuştur. Gruplar arasında klinik gebelik oranları açısından istatistiksel bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, DET sikluslarında klinik gebelik oranları, değişik endikasyonlar ile infertilite tanısı konulan çiftlerde farklılık göstermemiştir. Ovulasyon indüksiyonu sonrası fazla embriyoların sonraki sikluslarda kullanılmak amacıyla dondurulması ve daha sonra kullanılması kümülatif gebelik oranlarını arttıracaktır. Yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ile uğraşan laboratuarlarda mutlaka embriyo dondurabilecek; özellikle vitrifikasyon yapabilecek donanım ve deneyimli ekip bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Frozen embryo transfer (FET) is a common practice throughout the world in order to increase cumulative pregnancy rates. Although there are two different types of embryo freezing technics, vitrification process stands more common due to better outcome compared to slow freezing. We analyzed couples undergoing intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and fresh embryo transfer, and subsequently frozen embryo transfers. For this purpose, A total of 258 couples with the diagnosis of endometriosis, polycystic ovary, poor ovarian response, tubal factor, unexplained infertility and male factor were examined. The main purpose was comparing people who have infertility indications with FET clinic results. Women who are under the age of 40 with normal normal uterine cavity were included. The average age of men and women and the number of frozen embryos transferred were similar among groups. FET results for patients who has endometriosis after clinic pregnancy was %29.6 (8/27), for patients who has polycystic ovary syndrome is %30.2 (13/43), for patients who has poor responder was %28.9 (11/38), for patients who has tubal factor %34.2 (12/35), for patients who has unexplained infertility %28.2 (11/39) and for patients who has male factor %28.9 (22/76). There was no statistically significant differences in clinical pregnancy among groups. As a result, clinical pregnancy rates were similar in different groups with diffrent infertility etiologies. After the ovulation induction, use of excessive embryos in coming cycles of frozen embryos will increase cumulative pregnancy results. Laboratories that work on assisted reproductive techniques must have an experienced crew who can freeze embryos and necessary equipment available.