Dondurulmuş çözülmüş embriyo transfer sikluslarında endometriyum hazırlıkları protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of endometrial preparation protocols in frozen-thawed embryo transfer cycles
- Tez No: 862804
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SOMER ATABEKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferinde (DÇET), doğal siklus (DS), modifiye doğal siklus (mDS) protokolleri ovulatuvar kadınlarda, supresyonlu veya supresyonsuz artifisyel siklus (AS) tercih edilebilmektedir. DÇET uygulamalarında ciddi miktarda artış olmasına rağmen günümüzde protokollerin birbirine üstünlüğü tartışmalıdır. Biz bu çalışmada, endometrium hazırlık protokolleri arasında olan DS, mDS ve AS ile yapılan DÇET gebelik sonuçlarının karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Etik Kurul onayı alındıktan sonra (Referans No: İ08-575-23, Tarih: 28/09/2023) Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2012–2022 yılları arasında infertilite tanısı ile takip edilen toplam 319 infertil çift retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Hastalar DS, mDS ve AS olmak üzere üç gruba ayrıldı. Gebelik sonuçları Hcg pozitifliği, klinik gebelik ve canlı doğum sonuçları, gebelik komplikasyonları açısından incelendi. Bulgular: 169 hastada (%53) HCG Pozitifliği izlenmiştir. 151 hastada (%47.3) klinik gebelik izlenmiştir. 107 hastada (%33.5) canlı doğum izlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 28 hastada (%8.8) komplikasyon izlenmiştir. DÇET ile yapılan ET'nin DS-FET, mDS-FET ve AS-FET açısından HCG pozitifliği, klinik gebelik ve canlı doğum oranları açısından karşılaştırıldığında DS-FET ve mDS-FET gruplarında AS-FET grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede artmış olduğu izlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarını genele yaymak için çok miktarda infertil çift ile farklı merkezlerde, farklı ırklar ile yapılan randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In frozen-thawed embryo transfer (FET), natural cycle (NC), modified natural cycle (mNC) protocols suitable for ovulation, artificial cycle (AC) with or without suppression can be preferred. Although FET applications have increased significantly, the protocols are still widespread today. We presented this information and aimed to compare the reproductive results of FET performed with NC, mNC and AC among endometrium preparation protocols. Material and Method: After the Ethics Committee of our hospital was copied (Reference No:İ08-575-23, Date: 28/09/2023) a total of 319 infertile couples who were followed up with a diagnosis of infertility at Ankara University Medical Faculty Hospital between 2012 and 2022 were retrospectively evaluated. Patients were divided into three groups: NC, mNC and AC. Pregnancy outcomes were examined in terms of HCG positivity, clinical fertility and live birth outcomes, and reproductive organs. Results: HCG positivity was observed in 169 patients (53%). Clinical pregnancy was observed in 151 patients (47.3%). Live birth was observed in 107 patients (33.5%). Complications were observed in 28 patients (8.8%) of the patients included in the study. When ET performed with FET was compared in terms of NC-FET, mNC-FET and AC-FET in terms of HCG positivity, clinical pregnancy and live birth rates, it was observed that there was a statistically significant increase in the NC-FET and mNC-FET groups compared to the AC-FET group. Conclusion: In order to generalize the results of our study, randomized controlled studies conducted with a large number of infertile couples and different races in different centers are needed.