Polikistik over sendromlu hastalarda subklinik hipotiroidi varlığının insülin direnci ve dislipidemi üzerine etkileri
Investigation of the effects of subclinic hypothyroidism on insulin resistance and dyslipidemia in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 711637
  2. Yazar: FATMA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu prevalansı yüksek olan ve metabolik etkileri nedeniyle yaşam boyu takip gerektiren multisistemik bir hastalıktır. Subklinik hipotiroidinin de PKOS'a benzer bazı metabolik riskler taşıdığı düşünülmektedir. Her iki endokrinolojik bozukluğun birlikte bulunması bu riskleri arttırarak takip ve tedavi modalitelerinde değişiklikler yapılmasını gerektirebilir. Biz yaptığımız çalışma ile subklinik hipotiroidinin PKOS hastalarında hormonal parametreler, lipit profili ve insülin direnci düzeyleri üzerindeki etkisini ve bunlara bağlı olarak uzun dönem metabolik sonuçlar açısından bu hasta grubunda ek bir risk faktörü olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma üç gruptan oluşan bir kesitsel vaka kontrol çalışması olarak dizayn edilmiştir. Ankara Şehir Hastanesi Reproduktif Endokrinoloji Kliniği'ne Mayıs 2021-Eylül 2021 tarihleri arasında başvuran PKOS ve subklinik hipotiroidisi olan 18-40 yaş arası 53 kadın grup 1; PKOS olup ötiroid olan 18-40 yaş arası 53 kadın grup 2; tamamen sağlıklı olan 54 kadın kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Her hastanın serum TSH, T4, FSH, LH, E2, DHEA-S, Androstenedion, SHBG, Total testosteron, Serbest testosteron, 17-OH-progesteron, AMH, Açlık glukoz, Açlık insülin, Trigliserit, Total kolesterol, LDL, HDL, VLDL düzeylerine bakılmış, LH/FSH oranı ve HOMA-IR değerleri hesaplanmıştır. Her üç grubun demografik-klinik özellikleri kaydedilmiş ve SPSS istatistik programı kullanılarak gerekli karşılaştırmalar yapılmış ve istatistiksel anlamlılıkları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamız sonucunda HOMA-IR, açlık insülin ve total testosteron düzeyleri SCH+PKOS olan grup 1'de sağlıklı kontrol grubundan (grup 3) anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. (sırasıyla p=0,011, p=0,006, p=0,004) Bu parametreler açısından SCH+PKOS grubu (grup 1) ile ötiroid PKOS grubu (grup 2) arasında ve ötiroid PKOS grubu (grup 2) ile sağlıklı kontrol grubu (grup 3) arasında anlamlı fark saptanmamıştır. SCH+PKOS grubunun AMH değerleri ötiroid PKOS grubu ve sağlıklı kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic Ovary Syndrome is a multisystemic disease with a high prevalence and requires lifelong follow-up due to its metabolic effects. Subclinical hypothyroidism is thought to carry some metabolic risks similar to PCOS. The co-existence of both endocrinological disorders may increase these risks and may require changes in follow-up and treatment modalities. In our study, we aimed to examine the effect of subclinical hypothyroidism on hormonal parameters, lipid profile and insulin resistance levels in PCOS patients and whether there is an additional risk factor in this patient group in terms of long-term metabolic outcomes. Materials and Methods: This study was designed as a cross-sectional case-control study consisting of three groups. Group 1 of 53 women aged 18-40 years with PCOS and subclinical hypothyroidism who applied to Ankara City Hospital Reproductive Endocrinology Clinic between May 2021 and September 2021; 53 women aged 18-40 years with PCOS who were euthyroid group 2; 54 completely healthy women were taken as the control group. Each patient's serum TSH, T4, FSH, LH, E2, DHEA-S, Androstenedione, SHBG, Total testosterone, Free testosterone, 17-OH-progesterone, AMH, Fasting glucose, Fasting insulin, Triglyceride, Total cholesterol, LDL, HDL, VLDL levels were checked, LH/FSH ratio and HOMA-IR values ​​were calculated. Demographic-clinical characteristics of all three groups were recorded and necessary comparisons were made using the SPSS statistical program and their statistical significance was evaluated. Results: As a result of our study, HOMA-IR, fasting insulin and total testosterone levels were found to be significantly higher in group 1 with SCH+PCOS than in the healthy control group (group 3). (p=0.011, p=0.006, p=0.004, respectively) In terms of these parameters, there was a difference between the SCH+PCOS group (group 1) and the euthyroid PCOS group (group 2), and the euthyroid PCOS group (group 2) and the healthy control group (group 3). No significant difference was found between the euthyroid PCOS group and the healthy control group. AMH values ​​of the SCH+PCOS group were found to be significantly higher than the euthyroid PCOS group and the healthy control group.