Yenidoğan sepsisinde serum hepsidin düzeyinin c reaktif protein ve interlökin 6 düzeyleriyle karşılaştırılması
Comparison of serum hepsidin level with c reactive protein and interleukin 6 levels in newborn sepsis
  1. Tez No: 493213
  2. Yazar: ŞÜKRAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ESİN YALINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda, sepsis tanısı almış prematüre ve term yenidoğanlarla, sağlıklı prematüre ve term yenidoğanlarda hepsidinin serum seviyesinin belirlenmesi, hepsidinin, C reaktif protein ve İnterlökin 6 ile korelasyonunun saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışma, T.C. Sağlık Bakanlığı DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2017- Eylül 2017 tarihleri arasında doğan yenidoğanlarda yapıldı. Çalışmaya 11 sepsis tanılı term, 19 sepsis tanılı prematüre yenidoğan, 11 sağlıklı term ve 19 sağlıklı prematüre yenidoğan dahil edildi. 37. gestasyonel haftadan önce doğan yenidoğanlar prematüre, 38-42. gestasyonel hafta arasında doğan yenidoğanlar term yenidoğan grubunu oluşturdu. Çalışma gruplarına konjenital anomalisi, perinatal asfiksisi, inrtakraniyal kanaması olan ve kan transfüzyonu alan bebekler dahil edilmedi. Çalışmada term yenidoğan grubu ile prematüre yenidoğan gruplarının gestasyon yaşı, doğum ağırlığı, cinsiyet, doğum şekli ve örnekleme günleri gibi demografik verilerinin yanı sıra CRP, IL-6, hepsidin, beyaz küre sayısı, Htc, hemoglobin, trombosit, MCV değerlerine ve kan kültürü sonuçlarına da bakıldı. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS 23.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the serum level of whole blood, prematurity, C reactive protein and Interleukin 6 in healthy premature and term newborns with sepsis-diagnosed premature and term newborns. This study was carried out in the newborns born between February 2017 and September 2017 at the Ministry of Health DPU Evliya Çelebi Training and Research Hospital. The study included 11 newborns with sepsis, 19 premature newborns with sepsis, 11 healthy term newborns and 19 healthy premature newborns. Newborns born before the 37th gestational week are premature, 38-42. the newborns born through the gestational weeks constituted the term newborn group. The study groups did not include congenital anomalies, perinatal asphyxia, infratrable hemorrhagic infants and blood transfusions. Serum CRP, IL-6, heptidine, white blood cell count, Htc, hemoglobin, thrombocyte counts, gestational age, gestational age and gestational age MCV values and blood culture results of term newborn group and premature newborn group were also evaluated. In the analysis of the obtained data, SPSS 23 program was used.