Erken pospartum dönemde emzirmeyi engelleyen kültürel inanç ve uygulamalar
Cultural beliefs and practices causing barriers to breastfeeding in the early postpartum period
- Tez No: 826030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı erken postpartum dönemde emzirmeyi engelleyen kültürel inanç ve uygulamaları belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Akdeniz bölgesinde bulunan kamu hastanesinde 15/11/2022-30/04/2023 tarihinde doğum yapan, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan, 302 lohusa ile yürütülmüştür. Araştırma verileri;“Anne Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veriler, doğum yapan ve ilk 24 saati tamamlayarak taburculuk kararı verilen annelere araştırma hakkında bilgi verildikten sonra mahremiyetin sağlandığı bir ortamda yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde shapiro-wilk testi, ki-kare testi, cramer's v katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin %73,5'inin 20-34 yaş arasında olduğu, %27,8'inin üniversite ve üzeri bir eğitim düzeyine sahip olduğu ve 77,8' i gelir getiren bir işte çalıştığı belirlendi. Annelerin %81,4'ünün doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirdiği, prelakteal beslenme oranının %24.5 olduğu belirlendi. Anne sütünden önce yaygın olarak bebeğe verilen besinler, bebek maması, hurma, zemzem suyu ve şekerli sudur. Bebeğe anne sütünden önce zemmem suyu ve hurma'yı, dini bütün olsun diye, şekerli suyu ise sarılık olmasın diye verdikleri belirlendi. Annelerin tamamına yakını bebeklerini gecede emzirdiği, %84,4'ünün 1-2 saat aralıklarla emzirdiği belirlendi. Annelerin İlk 24 saat içinde bebeğini besleme davranışları incelendiğinde, %32,6'sının sadece anne sütüyle beslemeye devam ettiği, %46,7'sinin hazır mama, %15,2'sinin zemzem,%11,9'unun şekerli su, %9,9'unun hurma, %8,9'inin su, %6,6'sının kimyon çayı verdiği saptanmıştır. Annelerin, %46,4'ünün doğum çantasına biberon bulundurduğu ve %34,4'ünün bebeklerini biberonla beslediği ve %37,4'ünün bebeğine emzik verdiği belirlendi. Sonuç: Erken postpartum dönemde anne sütü ve emzirmeyi engelleyen hurma, zemzem, şekerli su, bebek maması gibi kültürel inanç ve uygulamaların olduğu belirlenmiştir. Sağlık profesyonelleri emzirme eğitimi ve danışmanlık verirken annelerin kültürel inanç ve uygulamalarını göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the cultural beliefs and practices that prevent breastfeeding in the early postpartum period. Material and Methods: The study included 302 breastfeeding women fulfilling the inclusion criteria for the study and giving birth in Erdemli State Hospital between 15 November 2022 and 30 April 2023. Data were gathered with a maternal descriptive characteristics form face to face with the women completing their postpartum 24 hours and scheduled to be discharged after their informed consent was obtained and in an environment protecting their privacy. Data were analyzed with Shapiro-wilk test, Chi-square test and Cramer's V coefficient. Results: The research is a cross-sectional descriptive study. 15/11/2022-30/04/2023 in the public hospital in the Mediterranean region born on the date of birth, meeting the inclusion and exclusion criteria, It was carried out with 302 puerperant women. Research data; It was collected using the“Mother Descriptive Information Form”. The babies were found to be given zem-zem water and dates to raise religious individuals and sugary water to prevent jaundice. Almost all the women breastfed their babies at night and 84,4% breastfed at 1-2 hours-intervals. Regarding the feeding practices in the postpartum 24 hours, 32,6% performed exclusive breastfeeding, 46,7% used formulae, 15,2% used zem-zem water, 11,9% used sugary water, 9,9% used dates, 8,9% used water and 6,6% used cumin tea. Besides, 46,4% of the women had a feeding bottle in their bag, 34,4% used a feeding bottle and 37,4% gave a pacifier to their babies. Conclusion: Has been determined that there are cultural beliefs and practices such as dates, zamzam, sugar water, baby food that prevent breast milk and breastfeeding in the early postpartum period. Health professionals should consider mothers' cultural beliefs and practices while providing breastfeeding education and counseling.