Debonding sonrası mine yüzey pürüzlülüğünün optik profilometre ile incelenmesi
Evalution of enamel surface roughness after debonding with optical profilometer
- Tez No: 493223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİYE ÇAKMAK ÖZLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç:Bu tez çalışmasının amacı ortodontik adeziv uzaklaştırma tekniklerinin in vitro ortamda mine yüzeyine etkilerinin temassız üç boyutlu optik profilometre kullanılarak değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Çalışmada 50 adet premolar diş kullanıldı. Dişler alçı kalıplara sabitlendikten sonra rasgele şekilde seçilerek 10'arlı gruplara ayrıldı. Tüm örneklerin mine yüzeylerine %37'lik fosforik asit 20 saniye süreyle uygulandı. Transbond XT yapıştırıcı ile yapıştırılan braketler Howe pensi kullanılarak uzaklaştırıldı. Gruplardaki artık rezin 8, 12 ve 30 bıçaklı tungsten karbit frez, Arkansas taşı ve fiber destekli kompozit bitirme frezi kullanılarak düşük devirde hava soğutması altında temizlendi. Örnekler PoGo polisaj lastikleri kullanılarak 20 saniye cilalandı. Tüm örneklerin yüzey özellikleri uygulama öncesi (T0), rezin temizliği sonrası (T1) ve cilalama sonrası (T2) optik profilometre(PhaseView ZeeScope)kullanılarak üç boyutlu görüntü elde edildi. Ayrıca tüm frezlerin artık rezin uzaklaştırma süreleri de hesaplandı. Bulgular:Gruplar arası yüzey pürüzlülük parametrelerinde anlamlı bir fark yoktu.(P ≥ 0.05). Ancak rezin temizleme hızları arasında gruplar arası anlamlı fark bulundu (P≤ 0.01). 12 bıçaklı tungsten karbit frez 9.05 (SD 0.58) saniye ile rezini en kısa sürede,Arkansas taşı 25.89 (SD 1.63) saniye ile rezini en uzun sürede mine yüzeyinden uzaklaştırdı. Sonuç: Bu çalışmanın bulgularına göre, frezlerin mine yüzey pürüzlülüğüne etkileri arasında fark olmadığı, ancak rezin uzaklaştırması için harcanan sürelerin farklı oldukları ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of different orthodontic adhesive removal techniques on the enamel surface in vitro using non-contact three-dimensional optical profilometry. Material and Methods:50 premolar teeth were used in the study. After the teeth were fixed in plaster molds, they were randomly selected and divided into 10 groups.37% phosphoric acid was applied to enamel surfaces of all samples for 20 seconds. Brackets which were bonded with Transbond XT adhesive were removed usinga Howe plier. Residual adhesivewas removedwith air cooling at low speed using 8, 12 and 30 flutedtungsten carbide burs, Arkansas stones and fiber re-inforced composite burs.The samples were polished for 20 seconds with PoGo micro-polishers and pumice with water.The surfacecharacteristics of all samples were evaluated by the GetPhase (PhaseView)software program using optical profilometer (PhaseView ZeeScope) before application (T0), after resin removal (T1) and final polishing (T2). The time spent to remove the resin remnants for all burs was also evaluated. Results: There were no significant differences in the surface roughness parameters amongall groups (P ≥ 0.05). There were statistically significant differences among the experimental groups (P≤ 0.01)for the time spent in removing the residual resin.The minimum time (9.05±0.58 sec) was obtained when the 12-fluted TCB was usedfor residual removal; and the maximum time (25.89±1.63 sec) was obtained when the Arkansas stone was used for resin removal. Conclusion:According to the results of this study, there is no difference between the effects of the burs on the surface roughness of the enamel,howeverthe time neededfor resin removal is different.