Farklı rezin temizleme yöntemlerinin mine yüzeyine etkisinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro investigation of the effect of different resin removal methods on the enamel surface
  1. Tez No: 482946
  2. Yazar: TÜLAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ortodontik adezivin farklı debonding teknikleriyle uzaklaştırılması sonrası mine yüzey pürüzlülüğünü incelemeyi amaçlamaktadır. Altı gruptan oluşan, toplamda 60 adet diş üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada işlem uygulanmamış tüm dişlerin mine yüzeylerinin pürüzlülük değerleri optik profilometre ile ölçülmüştür. Her gruptan 3'er adet dişin görüntüleri taramalı elektron mikroskobu ile elde edilmiştir. Dişlerin yüzeyine adeziv rezinin bondingi gerçekleştirilmiş ve tüm örneklere, 5 ile 55ºC arasında 10.000 kez termal siklus uygulanmıştır. Ardından mine yüzeyinde bulunan adeziv rezin 6 farklı yöntem ile temizlenmiştir. Adeziv rezin temizlemek için harcanan süreler dijital süreölçer ile kaydedilmiştir. Adeziv rezinin temizlenmesi için 6 bıçak tungsten karbid frezin aeratör ile yüksek devirde (360.000 rpm) kullanıldığı örnekler 1.Grup (6A), mikromotor ile 20.000 rpm devirde kullanıldığı örnekler 2.Grup (6M20), mikromotor ile 40.000 rpm devirde kullanıldığı örnekler 3.Grup (6M40) olarak tanımlanmıştır. 12 bıçak tungsten karbid frezin aeratör ile yüksek devirde (360.000 rpm) kullanıldığı örnekler 4.Grup (12A), 20.000 rpm devirde kullanıldığı örnekler 5. Grup (12M20), 40.000 rpm devirde kullanıldığı örnekler ise 6. Grup (12M40) olarak tanımlanmıştır. Adeziv rezinin temizlenmesinin ardından tüm dişlerin mine yüzeyi son pürüzlülük ölçümleri optik profilometre ile gerçekleştirilmiştir. Her gruptan birinci ölçümleri yapılan 3'er adet dişin görüntüleri taramalı elektron mikroskopu ile elde edilmiştir. İşlem sonrası tüm gruplarda mine yüzeyi pürüzlülüğünün arttığı görülmüştür. 6M40 grubunun pürüzlülük artışı en yüksek bulunmuştur. Ra parametresi için 12A grubunun mine yüzey pürüzlülüğündeki artış; Rq, Rt ve Rz parametreleri için 12A ve 12M20 gruplarının mine yüzey pürüzlülüğündeki artış anlamlı bulunmamıştır. 6M20 grubunun işlem süresi en yüksek, etkinliği en düşük bulunmuştur. 12A ve 12M40 gruplarının işlem süresi en düşük değerlerde ve etkinliği en yüksek bulunmuştur. İşlem süresi ile pürüzlülük parametreleri arasında bir ilişki gözlenmemiştir. Mine yüzeyinde hasar oluşturmayan bir yöntem elde edilememiştir. 12 bıçaklı tungsten karbid frezin aeratör ile yüksek devirde dikkatli kullanımı önerilmekte, 6 bıçaklı karbid frezin mikromotor ile 40.000 rpm devirde kullanımı ise mine yüzeyinde kalıcı hasar oluşturduğundan dolayı önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the surface roughness of enamel after removal of orthodontic adhesive with different debonding techniques. A total of 60 teeth, consisting of 6 groups, were used in this study. The roughness quantitative measurements of the enamel surfaces of untreated teeth in the first phase of the study were analyzed with an optical profilometer. For qualitative evaluation, images were taken by scanning electron microscope at 3 random teeth from each group. After the initial roughness analysis was completed, the bonding of the adhesive resin to the surface of the teeth was performed and all specimens were subjected to 10,000 thermal cycles between 55°C and 5°C. Subsequently, the adhesive resin on the surface of the enamel was cleaned with 6 different methods and the time spent for each procedure was recorded. A total of 60 human premolars were selected and divided into six groups according to the method used for adhesive remnant removal: 6 blade tungsten carbide bur at high speed (1.group, 6A), 6 blade tungsten carbide bur at 20.000 rpm (2. Group, 6M20), 6 blade tungsten carbide bur at 40.000 rpm (3. Group, 6M40), 12 blade tungsten carbide bur at high speed (4.group, 12A), 12 blade tungsten carbide bur at 20.000 rpm (5. Group, 12M20), 12 blade tungsten carbide bur at 40.000 rpm (6. Group, 12M40), After cleaning the adhesive resin, the second and final roughness measurements of the enamel surfaces of the teeth were analyzed with a profilometer. The images of the teeth that were previously imaged by scanning electron microscope were obtained for the second time. The enamel surface roughness increased significantly in all groups after the resin removal process. The roughness increase of the 6M40 is highest. For the Ra parameter, the increase in surface roughness of the 12A was not significant. For Rq, Rt and Rz parameters, the increase in surface roughness of 12A and 12M20 was not significant. Removing the adhesive remnant with 6 blade tungsten carbide bur at 20.000 rpm is the most time-consuming method. There is no correlation between time and the roughness parameters. A method that does not cause damage to the enamel surface has not been achieved. Careful use of 12 blades of tungsten carbide bur at high speed with an aerator is recommended. The use of 6 blades of carbide bur with micromotor at 40,000 rpm is not recommended because it causes permanent damage on enamel surface.