Ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastalarda yüz estetiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of facial aesthetics in patients need orthodontic treatment
  1. Tez No: 493224
  2. Yazar: ÇAĞLA MAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAT ÖZKALAYCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastaların yüz estetiğini değerlendirmek ve yüz estetiğinin ortodontik sorunlarla ilişkisini araştırmaktır. Çalışma örneklemi, Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvuran 250 hastayı içermektedir. Ortodontik tedavi öncesinde tüm hastaların standart fotoğrafları çekilmiştir. Bu fotoğraflarda, hastaların yüz özellikleri 11 farklı yüz bölgesi temel alınarak ayrıntılı olarak değerlendirilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analiz ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen fotoğrafların ve yumuşak dokunun değerlendirilmesinde Fitzpatrick fototip sınıflaması, Glogau kırışıklık sınıflaması ve yüz iskelet/dolgunluk sınıflaması kullanılmıştır. Araştırmada alın ve göz yapılarının değerlendirilmesinde Alın, Kaş ve Göz Analizi Kontrol Listesi; burun yapılarının değerlendirilmesinde Burun Analizi Kontrol Listesi kullanılmıştır. Dudakların analizi, diş analizi ve çene analizi, dudak, diş ve çenelerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar yaşları 7-38 arasında değişen 158 kız ve 92 erkekten oluşmaktadır. Bunların% 36.4'ü Sınıf I,% 53.2'si Sınıf II,% 10.4'ü Sınıf III molar ilişki'ye sahiptir. 18-30 yaş arasındaki bireylerin% 57,8'i düz alın profiline sahiptir, 15-18 yaş arasındaki hastalarda ise bu oran% 28,5'dir. Bazı iskeletsel ve dental malokluzyonlar ve yüz özellikleri birbiriyle ilişkilidir. Sunulan çalışmada bu korelasyonlar değerlendirilmiştir. Bazı yüz özellikleri belirli hasta gruplarında daha yaygındır. Diş hekimleri, özellikle de ortodontistler, hangi yüz özelliklerinin hangi hasta grubunda daha yaygın olarak ortaya çıktığını bilirse, tedavi planı yalnızca dişleri değil, aynı zamanda yüz görünümünü iyileştirmek için de modifiye edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate the facial aesthetics of patients and to investigate the relationship of facial aesthetics to the orthodontic problems. The study sample consisted of 250 patients who applied to the Orthodontics Department of Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry. Standardized photographs were taken of all patients before orthodontic treatment. On these photographs, facial features of the patients were evaluated in detail based on 11 different facial regions, and the obtained data were examined using statistical analysis. The scales named Fitzpatrick phototype classification, Glogau wrinkles classification, and facial skeletonization/fullness classification were used in the evaluation of the photographs obtained in the research and in evaluating the soft tissue. The Forehead, Eyebrows, and Eyes Analysis Checklist was used in the evaluation of forehead and eye structures. The Nasal Analysis Checklist was used in the evaluation of nose structures in the research. The Lips analysis, teeth analysis and chin analysis were used in the evaluation of lip, tooth and jaw in the study. Participants in the study consisted of 158 girls and 92 boys ages 7-38. 36.4 % of these had Class I, 53.2 % of these had Class II, and 10.4 % of these had Class III molar relationship. 57.8% of the individuals between the ages of 18 and 30 had a flat forehead profile, while in the patients between the ages of 15 and 18, this rate was 28.5%. Some skeletal and dental malocclusions and facial characteristics are related to each other. In our study, we evaluated these correlations. Some facial features are more common in specific patient groups. If dentists, especially orthodontists, know which facial features are more common in which patient group, the treatment plan can be modified to improve facial appearance and not only dentition.