Hemşirelerde iş aile - aile iş çatışmasının tükenmişlik ve işten ayrılma niyetine etkisi
The impact of work-family/family-work conflict on burnout and intention to leave the work among nurses
- Tez No: 493246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada farklı yönetim ve örgütlenme yapılarına sahip (Özel/Kamu) hastanelerde görev yapan hemşirelerin sosyodemografik ve mesleki özellikleri ile iş-aile/aile-iş çatışması, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin belirlenmesi, iş-aile/aile-iş çatışması, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve her üçünde fark yaratan kişisel ve mesleki değişkenlerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, Sağlık Bakanlığı'na bağlı üç devlet, bir eğtim-araştırma hastanesi ve bir özel hastane olmak üzere toplam beş hastanede çalışan hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmada, hemşirelerin sosyo-demogrefik özelliklerini belirleyen 17 soru ile iş-aile çatışması, Maslach Tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; hemşirelerin iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması deneyimledikleri, özellikle özel hastanede çalışan ve genç hemşirelerin işten ayrılma niyetlerinin daha yüksek düzeyde olduğu, ancak genel olarak tüm hemşirelerin düşük tükenme deneyimledikleri belirlendi. Kişisel ve mesleki değişkenlere göre hemşirelerin iş-aile ve aile iş çatışması düzeylerinde, işten ayrılma niyeti düzeylerinde ve tükenme düzeylerinde fark olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda hemşirelerin iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması deneyimlemelerine neden olan faktörlerin yöneticiler tarafından dikkate alınması gerekir. Deneyimli hemşirelrini kaybetmek istemeyen kurumlarda bu tarz çatışmaların işten ayrılma niyeti ile ilişkili olduğu gerçeğinden hareketle uygun çalışma ortamı ve şartları oluşturmada değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the socio-demographic and occupatonal characteristics of nurses, their work-family/family-work conflict, burnout and intention to leave levels, and to define personal and professional variables those make a difference on these levels among nurses working in hospitals with different administrative and organizational structures (Private / Public). The study was conducted with nurses working in five hospitals (three state hospitals, one training and research hospital, an done private hospital). In the study data were collected bay a survey consists of a 17 itemed form (determining the socio-demographic and occupational characteristics of nurses), work-family conflict scale, Maslach Burnout Inventory and Intent to Leave Scale. As a result of the research; it was determined that nurses experienced work-family/family-work conflict. Especially those working in private hospitals and young ones had higher intentions to leave the job, however nurses experienced low exhaustion in general. According to personal and occupational variables, it was determined that level of work-family/family conflict, level of intention to leave the work and degree of exhaustion differed among nurses. In line with the results of the research, the factors causing the nurses to experience work-family conflict and family-labor conflict should be taken into consideration by the managers. Institutions that do not want to lose their experienced nurses should be assessed to establish appropriate working conditions and conditions, in the sense that such conflicts are related to the intent to leave the job