Sağlık personellerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi: Bir hastane örneği
Determination of burnout levels of health personnel: A hospital example
- Tez No: 944108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Van ilindeki bir hastanede çalışan sağlık personellerinin tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve tükenmişlik sendromuna yol açan faktörleri incelemektir. Çalışma, Van ilindeki bir hastanede görevli 248 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışanların tükenmişlik düzeylerini ölçmek için Oldenburg Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, sağlık personelinin tükenmişlik düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tükenmişlik düzeylerinin iş stresinden, vardiyalı çalışma sistemlerinden, mesleki yüklerden ve iş-aile yaşam çatışmasından etkilenmiş olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu, kadın sağlık çalışanlarının ise erkeklere göre daha fazla tükenmişlik yaşadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, yüksek stres seviyelerinin ve uzun çalışma saatlerinin sağlık personelinin tükenmişlik düzeylerini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, sağlık kurumlarında tükenmişlik sendromunun önlenmesi ve çalışanların psikolojik sağlıklarının iyileştirilmesi amacıyla iş yükü yönetimi, stres azaltma stratejileri ve iş tatmini artırıcı önlemler alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the burnout levels of healthcare professionals working in a hospital in Van province and to examine the factors leading to burnout syndrome. The study was conducted with 248 healthcare professionals working in a hospital in Van province. Oldenburg Burnout Scale was used to measure the burnout levels of the employees. The findings of the study show that the burnout levels of healthcare professionals are high. In addition, it was revealed that burnout levels were affected by job stress, shift work systems, occupational burdens and work-family life conflict. Especially nurses were found to have higher levels of burnout, and female health workers were found to experience burnout more than male health workers. In addition, it was observed that high stress levels and long working hours increased the burnout levels of healthcare professionals. In line with these findings, it was emphasized that workload management, stress reduction strategies and measures to increase job satisfaction should be taken in order to prevent burnout syndrome and improve the psychological health of employees in health institutions.