Tip 2 diyabetli bireylerin hipoglisemiyi önleme ve tedavi etme konusundaki bilgi ve davranışları
Knowledge and behaviour of individuals with type 2 diabetes on the prevention and treatment of hypoglycemia
- Tez No: 493289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ŞEYDA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı tip 2 diyabetlilerin hipoglisemiyi önleme ve tedavi etme konusundaki bilgi ve davranışlarını ve etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Çalışmaya 20-79 yaş arasında olan, son bir yılda en az bir kez hipoglisemi geçiren 219 hasta dahil edildi. Diyabetli bireylere görüşme formu ve Hipoglisemi Korku Ölçeği (HKÖ) yüzyüze görüşme ile uygulandı. Hemoglobin A1c (HbA1c), açlık-tokluk kan glikozu, boy ve kilo ölçümleri alındı. Bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17,0 programı kullanılarak değerlendirildi. Olguların %21,5'inin hipogliseminin oluştuğu kan glikoz değerinin kaç olduğunu bildiği, %79'unun hipoglisemiyi yanlış tedavi ettiği, %8.2'sinin hipoglisemiye duyarsız olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the knowledge and behavior of individuals with type 2 diabetes on the prevention and treatment of hypoglycemia and the factors affecting it. 219 patients who aged 20-79 years and had hypoglycemia at least once in last year were included in this study. The interview form and the Hypoglycemia Fear Survey (HFS) were administered with face-to-face interviews with individuals. HbA1c, fasting/postprandial blood glucose, height and weight measurements were taken. The findings were evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 program. It was determined that 21.5% of the cases were aware of the blood glucose value of hypoglycemia, 79% wrongly treated hypoglycemia and 8.2% had hypoglycemia unawareness.