Anne sütü ile beslenen çocuklarda D vitamini ilavesinin kemik mineralizasyonuna etkisi
Effect of vitamin D supplementation on bone mineralization in breast-fed infants
- Tez No: 49332
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN SÜT ÇOCUKLARINDA VİTAMİN D İLAVESİNİN KEMİK MİNERALİZASYONUNA ETKİSİ Sağlıklı, anne sütü ile beslenen term bebeklerden ilave D vitamini alanlarla, almayanların kemik mineralizasyonu karşılaştırıldı. Kemik mineralizasyonu:(1)İlave D vitamini alan(400 lU/gün) 17 bebek,(2) Placebo alan 13 bebekte“Dual Energy X-Ray Absorbtiometry”yöntemiyle değerlendirildi. Serum kalsiyum, iyonize kalsiyum.fosfor ve alkalen fosfataz düzeyleri 4. ve 12. postnatal haftalarda ölçüldü. Onikinci haftada D vitamini alan grupla, placebo alan grup arasında kemik mineralizasyonu,antropometrik ölçümlerde ve bakılan kan parametreleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı(p>0.05) Bu çalışmada,anne sütü ile beslenen bebeklerde ilave D vitamini verilmesinin, kemik mineralizasyonu üzerinde etkisi olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle.ilk üç ayda D vitamini verilmemesi, daha sonraki dönemler açısından konunun daha büyük çalışma grupları üzerinde incelenmesi gerektiği kanısına varılmıştır. 24
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF VITAMIN D SUPPLEMENTATION ON BONE MINERALIZATION IN BREAST - FED INFANTS The bone mineralization of healthy,term,breast-fed infants supplemented with vitamin D and with placebo were compared. Bone mineralization was evaluated in ; (1) 17 infants supplemented with vitamin D 400IU./day. (2) 13 infants supplemented with placebo with“Dual Energy X-Ray Absorptiometry”. Serum calcium, ionised calcium, phosphor and alkalen phosphatase levels were measured at 4 th. and 12 nd.postnatal weeks At week 12, there was no difference in bone mineralization.anthropometric measurements and blood parameters. Our study suggests that vitamin D supplementation in breast -fed infants has no effect on bone mineralization. We conclude that vitamin D supplementation in unnecesary until 3 months of age and further studies involving larger study groups should be made to determine the long-term effect of vitamin D supplementation. 25