Ebelik öğrencilerinin obstetrik kötü muamele algılarının ve duygusal öz yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of midwifery students' perceptions of obstetric mistreatment and emotional self-efficacy
  1. Tez No: 960320
  2. Yazar: SEÇİL DELİPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK HACIVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ebelik öğrencilerinin obstetrik kötü muamele algılarının ve duygusal öz yeterliklerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 13.01.2025 ile 30.04.2025 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinin ebelik bölümünde 2. 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 349 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak ''Kişisel Veri Formu'', ''Obstetrik Kötü Muamele Algı Ölçeği (OKM Algı Ölçeği)'', ''Duygusal Öz Yeterlik Ölçeği (DÖYÖ)'' kullanıldı. Veriler üniversitede, öğrencilerin bulunduğu alanlarda araştırma hakkında bilgi verilerek anket bağlantısının paylaşılması ile online olarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v27 istatistiksel analiz programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre OKM Algı Ölçeği ortalama puanı 99,91±27,97; DÖYÖ ortalama puanı ise 118,58±25,86 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan ebelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21,89±2,26 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin %37,8'inin 2. sınıfta olduğu ve %87,1'inin ise ebelik bölümünü isteyerek seçtiği sonucuna varılmıştır. Ebelik bölümünü tercih etme şekli, kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili pratik deneyimi olma durumları ile DÖYÖ puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional study to determine midwifery students' perceptions of obstetric mistreatment and their emotional self-efficacy. The research was conducted between January 13, 2025, and April 30, 2025, with 349 students enrolled in the 2nd, 3rd, and 4th grades of the midwifery department of a foundation university in Istanbul. The data collection tools used were the“Personal Data Form,”the“Obstetric Mistreatment Perception Scale (PercOV-S),”and the“Emotional Self-Efficacy Scale (ESES).”The data were collected online by sharing the survey link with the students after informing them about the study in the areas where they were located at the university. The analysis of the research data was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v27 statistical analysis program. According to the findings, the average score on the PercOV-S was 99.91±27.97, while the average score on the ESES was 118.58±25.86. The average age of the midwifery students participating in the study was determined to be 21.89±2.26. It was concluded that 37.8% of the students were in their second year and 87.1% had chosen the midwifery department voluntarily. Statistically significant differences were found between the method of choosing the midwifery department, the presence of practical experience in gynecology and obstetrics, and the average ESES score.