Hemoriodektomi uygulanan hastalarda yaşam kalitesinin belirlenmesi
Life quality determinataion of patients treated with hemorrhoidectomy
  1. Tez No: 493318
  2. Yazar: HAFİZE CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hemoroidler insan vücudunun normal anatomik elemanları olan anal kanala dizilmiĢ önemli vasküler yastıkçıklardır. Bu araĢtırma hemoroidektomi uygulanan hastalarda yaĢam kalitesinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleĢtirildi. AraĢtırmanın evrenini 01.05.2013 ile 30.07.2014 tarihleri arasında Özel Nisa Hastanesi‟nde hemoroidektomi uygulanan hastalar oluĢturdu. AraĢtırma kapsamına alınan 88 hastadan, 6 hasta görüĢmeyi kabul etmediği için, 2 hasta da araĢtırma kriterlerine uymadığı için araĢtırmaya katılmadı. Bu nedenle örneklem sayısı 80 olarak belirlendi. AraĢtırmanın verileri, araĢtırmacı tarafından literatür desteğinde hazırlanan soru formu ve SF 36 YaĢam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 18.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleĢtirildi. Ġstatistiksel yöntem olarak; sayı, yüzde, aritmetik ortalamaları, standart sapma, minimum ve maksimum değerler incelendi. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Shapiro-Wilk normallik testi ile bakıldı. Verilerin normal dağılım göstermemesi nedeni ile Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Elde edilen bulgulara göre hastaların, 20-80 yaĢ aralığında (ortalama 44,38), kadın (%57,5), evli (%87,5), ilköğretim mezunu (%37,5), kronik hastalığa (%70) ve 4. Derece Hemoroid tanısına ( %81,3) sahip olduğu bulundu. Ameliyat öncesi SF 36 puanları ile hasta özellikleri karĢılaĢtırıldığında, erkek olguların, sağlık çalıĢanlarının, 3.
Özet (Çeviri)
Hemorrhoids is the loosening of the glomerulus of veins around the anus and as a consequence prolapse of them like nozzle. The aim of this study is to determine the life quality of patients who undergo hemorrhoidectomy. The population of this study consists of the patients treated with hemorrhoidectomy in Özel Nisa Hastanesi between May 1st, 2013, and July 30th, 2014. Among 88 patients included, 8 of those patients did not participate as 6 of them refused to participate into the interview and 2 of them did not meet the criteria of the study. Data of the study was collected with the help of SF 36 Life Quality Scale and the questionnaire prepared by the researcher with the help of the literature. Evaluation of data is carried out with SPSS 18.0 version in computer environment. Number, percentage, arithmetic average, standard deviation, minimum and maximum values were evaluated as part of the statistical method. Shapiro-Wilk normality test was used to determine whether the data shows normal distribution. As the data did not show normal distribution, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests were used. According to the findings, it is seen that the age range of the patients were between 20 and 80 (with an average of 44.38), female (57,5%), married (87,5), primary school graduate (37,5%), having a chronic disease (70%), and diagnosed with fourth-degree-hemorrhoid (81,3%).