Obez ve obez olmayan bireylerde total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan seviye (TOS) ve tiyol disülfit ölçümü
Total antioxidant capacity (TAC), total oxidan status (TOS) and thiol disulfide measurement in obese and non-obese individuals
- Tez No: 493323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÜLFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmadaki amacımız tiyol-disülfit dengesinin obeziteyle oluşan oksidatif strese etkisini araştırmaktır. Bu amaçla; yaşları 18 ile 65 arasında değişen, 45 sağlıklı bireyden (kontrol) ve 45 obez bireyden (deney) 2 grup oluşturuldu. Medipol Üniversitesi Mega Hastanesi Labaratuvarına başvuran bireylerden rutin tektikler için alınan serumlarda total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan seviye (TOS) ve tiyol-disülfit dengesi, Erel ve Neşelioğlu tarafından geliştirilen metodla çalışıldı. Total kolesterol, trgigliserit, Low-Density lipoprotein kolesterol (LDL) ve High-Density Lipoprotein kolesterol (HDL) Cobas Roche 6000 otoanalizöründe enzimatik kolorimetrik yöntem ile çalışıldı. Obezitenin tanısında kullanılan BKİ hesaplaması bütün katılımcılara uygulandı. Buna göre 18,530 olan bireyler obez olarak tanımlandı. Kontrol grubunun BKİ ortalaması 21,8±1,7 iken deney grubunun BKİ ortalaması 34,5±3,9 olarak bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim in this study is to investigate the effect of thiol-disulfide balance on the oxidative stress caused by obesity. For this purpose; 45 healthy individuals (control) and 45 obese individuals (experimental), aged between 18-65 years, were divided into two groups. The serums were taken for routine tests from individuals who applied to Medipol University Mega Hospital Laboratory. Total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS) and thiol-disulfide balance in the serum were studied by the method developed by Erel and Neşelioğlu. Total cholesterol (TC), triglyceride (TG), Low-Density lipoprotein (LDL) and High-Density Lipoprotein (HDL) were studied by Cobas Roche 6000 autoanalyzer by enzymatic calorimetric method. Body mass index (BMI) calculation used in the diagnosis of obesity was applied to all participants. According to this, individuals with 18.530 were defined as obese. The mean BMI of the control group was 21.8±1.7; the mean BMI of the experimental group was 34.5±3.9 (p0,05).