Obez olan ve olmayan kadınların diyet antioksidan kapasitesi ile biyokimyasal ve antropometrik parametrelerin ilişkilendirilmesi
Correlation of biochemical and anthropometric parameters of obese and NON-obese women with dietary antioxidant capacity
  1. Tez No: 598552
  2. Yazar: FÜSUN ÇALIŞKAN TORT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Obezite, enerji alınımının enerji harcamasını aştığı durumlarda vücutta aşırı yağ depolanması ile karakterize, birçok hastalığın oluşumunda önemli bir risk faktörü olan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Obez kişilerde oksidatif stres parametrelerinin arttığı, antioksidan kapasitenin azaldığı bilinmektedir. Miyokardın metabolik ve mekanik iş yükünün artması sonucu oksidatif stresin arttığı ve diyet antioksidan alımının bireyleri oksidatif hasara karşı koruyacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada üç günlük besin tüketim kayıtları ile araştırmaya katılan bireylerin üç günde tükettikleri besinler ve miktarları belirlenmiştir. Belirlenen miktarların ortalamaları alınarak bir günde hangi besinden kaç gram tükettikleri hesaplanmıştır. Her bir besin için daha önce raporlanmış olan demir indirgeme antioksidan gücü (FRAP) değeri ile tüketilen besinin gramı çarpılarak o besinin FRAP değeri hesaplanmıştır. Gün içinde tüketilmiş olan bütün besinlerin hesaplanan FRAP değerleri toplanarak diyetin toplam antioksidan kapasitesi (TAK) hesaplanmıştır. Obez olan ve olmayan kadınların diyetlerinin antioksidan kapasitesi ile bireylerin biyokimyasal ve antropometrik parametrelerinin ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma 41 obez çalışma (34.2±7,3 yıl) ve 41 normal ağırlıktaki kontrol (31,3±6,6 yıl) grubu olmak üzere toplam 82 kadın üzerinde yürütülmüştür. Diyetin toplam antioksidan kapasite ortalaması çalışma grubu için 10,0±7,45 mmol/gün, kontrol grubu için 10,2±6,13 mmol/gün bulunmuştur (p>0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da grupların BKİ değerleri ile diyet TAK arasında orta derecede ters ilişki olduğu görülmüştür (r= -0,459; p>0,05). Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin hiçbir antropometrik ölçüm ve vücut bileşimi sonucu diyet TAK ile ilişkili bulunmamıştır (p>0,05). Aynı şekilde bireylerin biyokimyasal bulguları ile diyet TAK arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity can be defined as a chronic inflammatory disease which is an important risk factor of many disease and characterized by excessive fat accumulation in the body when energy intake exceeds energy expenditure. In the literature, there are many studies which demonstrate that oxidative stress parameters increase and antioxidant capacity decreases in obeses. Oxidative stress can increase as a result of increased metabolic and mechanical workload of myocardium and it is thought of that intake of dietary antioxidants protects individuals from oxidative damages. In this study, the nutrient and the amount of these nutrients consumed by participants of the study were determined with the three-day consumption records. Daily consumption in gram were calculated by taking average of determined amounts with records. Ferric Reducing Antioxidant Capacity (FRAP) value of each nutrient was calculated by multiplying the previously reported FRAP value for that nutrient with the amount in gram. Dietary total antioxidant capacity (TAC) was determined by summing the calculated FRAP values of all nutrients consumed during the day. The objective of this study is to correlate the antioxidant capacity of diets of obese and non-obese women and the biochemical and anthropometric parameters. This study is conducted on a total 82 women, 41 obeses study group (34.2±7,3 yıl) and 41 normal weight (31,3±6,6 yıl) control group. The mean of total antioxidant capacity of the diet for study group and control group are 10.0±7.45 mmol/day and 10.2±6.13 mmol/day, respectively (p> 0.05). Although it is not statistically significant, a moderate inverse relationship is observed between BKI and dietary TAC values of the groups (r=-0,459; p>0,05). The results of anthropometric measurements and body compositions of study and control groups are not found to be associated with dietary TAC (p>0,05). Similarly, no significant correlation is found between the biochemical findings and dietary TAC (p>0.05).