Stenotrophomonas maltophilia'nın neden olduğu bakteriyemilerde tedavi ve prognostik faktörlerin retrospektif olarak analizi
A retrpspective analysis of treatment and prognostic factors of stenotrophomonas maltophilia bacteremia
- Tez No: 493356
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN HALİS AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Stenotrophomonas maltophilia son yıllarda diğer non-fermentatif gram negatif bakteriler gibi nozokomiyal enfeksiyonlarda ön plana çıkan bir bakteridir. Özellikle altta yatan hastalık, immünsüpresyon gibi risk faktörlerine sahip olan hastalarda giderek artan oranda ağır enfeksiyonlara yol açmaktadır. Hastane enfeksiyonlarında ampirik tedavide sıklıkla kullanılan antibiyotiklerin bir çoğuna çeşitli direnç mekanizmaları ile direnç geliştirmiş olması tedavi seçeneklerini sınırlamakla birlikte ampirik tedavide S. maltophilia enfeksiyonu riskini belirlemeyi önemli kılmaktadır. Bu nedenle epidemiyolojisi, risk faktörleri ve tedavisi hakkında yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı erişkin hastalarda S. maltophilia'nın neden olduğu bakteriyemilerde tedavinin ve prognostik risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 140 bakteriyemi tanılı hasta değerlendirildi. 14.gün mortalitesi ve 30.gün mortalitesi sırası ile %32.9 (n=46) ve %45.7 (n=64) olaraksaptandı. 14.gün mortalitesi için bağımsız risk faktörleri olarak kadın cinsiyet, Pittsburg bakteriyemi skorunun ≥4 olması, son 1 ayda steroid kullanımı olması ve solid organ malignitesi saptandı. 30.gün mortalitesi için bağımsız risk faktörü olarak Pittsburg bakteriyemi skorunun ≥4 olması saptanırken, mevcut santral kateterin çekilmesi hem 14.
Özet (Çeviri)
S. maltophilia is one of the most common non-fermentative gram negative pathogens causing nosocomial infections in recent years. Patients who have risk factors like immunosuppression and underlying diseases are at high risk of having severe infections with this pathogen. Having intrinsic resistance of this bacterium tothe most of the antibiotics commonly used in empiric therapy for nosocomial infections not only causes limited therapeutic options but also makes it important to assess the risk factors for this infection.Therefore, new studies are needed to investigate the treatment, epidemiology and risk factors. The aim of this study is toassess retrospectively the treatment and prognostic risk factors of bacteremia caused by S.maltophilia in adult patients. We evaluated 140 patients diagnosed with bacteremia in this study. The 14 day mortality and the 30 day mortality were 32.9% (n=46) and 45.7% (n=64) respectively. Female gender, steroid use in the last month, Pittsburgh bacteremia score ≥4 and solid organmalignancy were found to be the independent risk factors for 14 day mortality. Pittsburgh bacteremia score≥4 was found to be the independent risk factor for 30 day mortality.