Rat karın epigastrik arter perforatör pervane fasyokutan flep modelinde kas içi botulinum toksin-a uygulamasının flep yaşayabilirliğine etkisi
The effects of botolinum toxin-a in musculus injection on epigastric artery perforator propeller fasyocutaneus flap survival in rats
- Tez No: 493389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KURT ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Perforatör propeller flepler plastik ve rekonstrüktif cerrahide son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bazen kaldırılan flep kenarlarında veya flebin tamamında nekroz gelişebilmektedir. Çalışmamızda botulinium toksin A' nın rat karın ön duvardan hazırlanan rektangular epigastrik arter kaynaklı perforatör pediküllü propeller fleplerde pedikülün çıktığı kasa uygulayarak flep kanlanmasını ve yaşayabilirliğini arttırmayı amaçladık. Toplam 24 adet Wistar cinsi erkek rat; kas içi BoTA uygulanan BoTA grubu, kas içi serum fizyolojik uygulanan sham grubu ve kas içi herhangi bir uygulama yapılmayan null grubu olmak üzere 8'erli üç gruba ayrıldı. BoTA grubuna ultrasonografik görüntüleme eşliğinde 16IU/0.4 ml BoTA, Sham grubuna aynı miktarda serum fizyolojik uygulandı. Null grubuna ise hiçbir işlem yapılmadı. Tüm gruplar dört hafta boyunca takip süresi sonrasında çalışmadaki tüm ratlardan tanımlı flep fasyokutan olarak kaldırıldı ve saat yönünde 180 derece rotasyon yapılarak flebin radyonüklid sintigrafisi çekildi. Flep yeni yerine primer sütürasyon ile tespit edildi. Kontrol ve çalışma grupları arasında flep nekroz ve kontraksiyon oranları; işlem önce ve sonrası standart çekilen fotoğraflarda topografik olarak piksel sayımı ile ölçüldü. Ayrıca tüm gruplardaki kaldırılan fleplerin radyonüklid sintigrafi yöntemi ile metabolizması karşılaştırıldı. Topografik değerlendirmede fasyokutan flep modelinde; başlangıçtaki ve sekizinci gündeki flep kontraksiyon oranı; BoTA grubunda (% 39.77), Sham (%59.81) ve Null grubuna (%63.14) göre anlamlı miktarda azdı. Sekizinci gündeki nekroz oranları gruplar arasında karşılaştırıldığında; BoTA grubunda (%5.17), Sham (%13.59) ve Null (%17.87) grubuna göre flep nekroz oranı anlamlı derecede azdı. Flep radyofarmösitik tutulum yüzdesi değişkeninde BoTA (%11,54) grubunda Sham (%6,25) ve Null (%6,87 ) gruplarından daha yüksek oranda radyofarmösitik tutulum saptandı. Bu çalışma ile rat karın epigastrik arter perforatör pervane fasyokutan flep modelinde cerrahi öncesi uygulanan kas içi BoTA' nın flep nekrozunu ve kontraksiyon miktarını azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perforator based proller flaps are widely used in reconstructive surgery practice in the recent years. Wİth this design, however, the flap edges are occasionally under the risk of marginal necrosis, and, total flap necrosis may ensue rarely. In this study we aimed to enhance the flap vascularity and viability in epigastic artery based perforator pedicled propeller abdominal front wall rectanguler fasciocutaneous flaps through the administration of Botulinum A toxin to the muscle itself. 24 male Wistar rats were divided in to three groups (n=8); intramuscular BoTa injected group, intramuscular salin injected sham group and no injection group. BoTa group received 16IU/0.4 ml BoTA under ultrasonographic visiualization, sham group received same amount of saline. Four weeks after following in the muscular injections, fasciocutaneous flaps were elevated and immediately rotated 1800 clockwise. Then radionuclide scintigraphic evaluation was performed. The flaps were fixed to their new positions wih sutures. On the 8th day, the necrosis and contraction rates were measured by means of topographic pixel count via standart photograhs in experimental and control groups. Additionally, in all groups the metabolism of the flaps were evaluated and compared by means of radionuclide scintigraphy method. In topographic evaluation, the contraction rate was 39.77 % in the BoTa group, 59.81 % in sham group and 63.14 % in the null group. The contraction rate in the BoTa group was significantly lower than sham and null gorups. The necrosis rates were 5.17 % in the BoTa group, 13.59 % in sham group and 17.87 % in null group. The necrosis rate in the BoTa group were significantly lower than the sham and null groups. Flap radiopharmaceutical involvement percentage was 11.54 % in the BoTa group. It was higher than Sham (6.25 %) and Null (6.87) groups. In this study, preoperative administration of intramuscular BoTa has been shown to decrease the necrosis and contraction rates in the rat epigastric artery perforator propeller flap model.