Altmış beş yaş ve üzeri popülasyonda D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of vitamin D defficiency and incompatibility on the cognitive functions in age sixty five and over population
  1. Tez No: 493390
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN ÇAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Nöroloji, Psikiyatri, Family Medicine, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
D vitamininin nöron koruyucu özelliği ile kognitif fonksiyonlara etkisi son yıllarda araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, bilinen ilerleyici nörolojik bir hastalığı olmayan ve serum D vitamini düzeyi düşük olan kişilerde, eksikliğin giderilmesi sonrası bilişsel işlevlerde iyileşme olup olmadığının belirlenmesi hedeflendi. Çalışmaya, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran, D vitamini eksikliği tespit edilerek, replasman tedavisi planlanan, 65 yaş ve üzeri bireyler alındı. D vitamini replasmanına başlanacak olan hastaların Mini Mental Test (MMT), Saat Çizme Testi (SÇT), İz Sürme Testi (İST) ve Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi (RİSÖT) ile bilişsel işlevleri ölçüldü. İki ay sonra D vitamini normal düzeye (>30 ng/ml) gelen hastaların, bilişsel testleri bir ay sonra tekrarlandı. Replasman tedavisi öncesi ve sonrası bilişsel testlerin skorları karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 42 katılımcıdan 14'ü bazı sebeplerle çalışma dışı kaldı. İlk başvuruda 28 hastanın serum D vitamini düzeyleri ortalaması 13.52 ng/ml'den, replasman sonrası, 48.42 ng/ml'ye yükseldi.
Özet (Çeviri)
The effect of vitamin D on the neuroprotective and cognitive functions has been the subject of research in recent years. In this study, it was aimed to determine whether there is improvement in cognitive functions after elimination of deficiency in people with no known progressive neurological disease and low serum vitamin D level. Patients who was admitted to Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital Department of Family Medicine for any reason, vitamin D deficiency was detected and replacement therapy was planned, individuals aged 65 and over were included in the study. Patients who were to undergo vitamin D replacement were measured for their cognitive function by Mini Mental State Examination (MMSE), Clock Drawing Test (CDT), Trail Making Test (TMT) and Rey Auditory-Verbal Learning Test (Rey-AVLT). After two months, patients with normal levels of vitamin D (>30 ng/ml) repeated their cognitive tests one month later. The scores of cognitive tests before and after replacement therapy were compared. Fourteen out of 42 participants were excluded from the study for some reason. At the first admission, serum vitamin D levels the average, in 28 patients increased from 13.52 ng/ml to 48.42 ng/ml after replacement.