Farmasötik preperatlardaki deksketoprofenin tayini için yeni bir sıvı kromatografisi yönteminin geliştirilmesi
Development of a new liquid chromatography method for the determination of dexketoprofen in pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 493398
  2. Yazar: AYLİN ECE ZİTOUNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAFİZ ÖNCÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Piyasada çeşitli farmasötik formları bulunan, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar grubuna ait olan deksketoprofen ağrı kesici, kas gevşetici olarak kullanılan bir maddedir. Nonsteroidal antienflamatuvar etkisi dışında analjezik, antipiretik ve antiplatelet etkileri de bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç; deksketoprofenin farmasötik jel formundaki ilaçlardan miktar tayini için, az maliyetli, hızlı, güvenilir bir analitik yöntem geliştirmektir. Bu deneysel çalışmada ultra yüksek performanslı sıvı kromatografisi tekniği kullanılmıştır. Geliştirilen analizde Phenomenex® marka Kinetex® model 1.3 µm partikül çaplı 50×2,1 mm ebatlarında C18 kolon kullanılmıştır. Analiz süresi 6 dakikada tamamlanmış ve maddeler 256 nm dalgaboyuna ayarlı fotodiyot dizisi dedektör ile izlenmiştir. Geliştirilen yöntem uluslararası validasyon uygulamaları kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dexketoprofen which belongs to a non-streoidal anti-inflammatory medicinal group and also can be found in different pharmaceutical forms in the market, is a compound that is used as a muscle relaxant. Aside from being used as an anti-inflammatory, it is also used as an analgesic, anti-pyretic and anti-platelet. In this study, we propose to find a low-cost, fast and reliable analytic methodology for quantity detection of the medicines which are in the form of dexketoprofen pharmaceutical gel. In this experimental study, we used an ultra high performance liquid chromatography technique. For the implemented analysis, we used a Phenomenex® brand, Kinetex® model C18 colomn with 1,3 µm particle diameter and 50x2,1 mm in size. The analysis was completed in 6 minutes, and the compounds were traced with“photodiode array detector”with a setting of 256 nm in wavelength. The implemented methodology is evaluated according to international validation application.