Kronik boyun hastalarda şok absorban özellikte tabanlık kullanımının yürüyüş parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of shock absorbing insoles on gait parameters in individuals with chronic neck pain
- Tez No: 493424
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, şok absorban özellikte tabanlık kullanımının kronik boyun ağrılı hastaların yürüyüş sırasında hissettiği boyun ağrısı şiddeti ve yürüyüş parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışma, 21 kronik boyun ağrılı ve 21 sağlıklı birey olmak üzere toplam 42 katılımcı ile gerçekleştirildi. Yürüyüş parametreleri, ayakkabı ve tabanlık seansında ölçüldü. Her iki seansta da normal yürüme, baş rotasyonlarıyla yürüme ve maksimum hızda yürüme olmak üzere üç yürüme koşulunda ölçümler gerçekleştirildi. Seansların ve yürüme koşullarının sırası randomize olarak belirlendi. On metre yürüme testi sırasında video analiz yöntemiyle yürüyüşün zaman-mesafe parametreleri değerlendirilirken dinamik pedobarografla plantar basınç parametreleri ve sallanma fazı süreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study was to investigate the effect of shock absorbing insoles on neck pain during walking and gait parameters in individuals with chronic neck pain (CNP). Method: Twenty one individuals with CNP and 21 healthy individuals recruited into this study. Assessment of walking parameters were carried out in two sessions, shoe only and flat insole. In both sessions, all participants performed ten meter walking test in three walking conditions: normal walking (NW), walking with head rotations (HRW) and walking at maximum speed (MW). The order of sessions and walking conditions were randomized. Plantar pressure parameters and swing durations were assessed using a pedobarograph and spatio-temporal parameters were assessed using video analysis method.