Telerehabilitasyon egzersiz programının Multiple Sklerozlu bireylerde uyku kalitesi ve yorgunluk üzerine etkisi
The effect of telerehabilitation exercise program on sleep quality and fatigue in individuals with Multiple Sclerosis
- Tez No: 712773
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM KARADAĞ SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Multiple skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin; fiziksel, emosyonel, sosyal ve kognitif işleyişini etkileyen, çeşitli belirti ve bulgularla tanımlanan bir demiyelinizan hastalığıdır. Yorgunluk, depresyon, uyku bozukluğu ve bilişsel etkilenim MS'in en yaygın belirtilerindendir. Bu çalışmanın amacı herhangi bir sağlık kuruluşunda tedaviye erişimi olmayan MS'li bireylere uygulanan telerehabilitasyon programı ile değişen uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma 12 hafta boyunca haftada 2 kez, telerehabilitasyon grubundaki bireylere çevrimiçi uygulamalar ile bağlanarak bireysel egzersiz programı şeklinde uygulanmıştır. Ev tabanlı video egzersiz grubunda ise aynı egzersizler video kaydı olarak verilip 12 hafta boyunca ve haftada 2 kez hastaların egzersizleri yapmaları istenmiştir. Yapılan değerlendirmede Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği-54 (MSQoL-54), Desteksiz Üst Ekstremite Egzersiz Testi (UULEX) ve Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (T25FW) kullanılmıştır. Müdahale sonrası kullanılan testler sonucunda her iki grupta da uyku ve yaşam kalitesinde, yürüme hızında ve üst ekstremite dayanıklılığında artma, yorgunlukta azalma görülmüştür. Telerehabilitasyon programının, MS'li bireylerde uyku kalitesinin ve yorgunluğun tedavisinde kullanılabilecek etkin ve ulaşılabilir farmakolojik olmayan bir uygulama olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS), is a demyelinating disease that affects physical, emotional, social and cognitive functioning of central nervous system and is defined by various signs and symptoms. Fatigue, depression, sleep disturbance, and cognitive impairment are the most common symptoms of MS. The aim of this study is to examine the relationship between the telerehabilitation program of applied to individuals with MS who do not have access to treatment in any health institution, and the changing sleep quality and fatigue levels. In the study, individuals in the telerehabilitation group were connected with online applications and an individual exercise program was applied twice a week for 12 weeks. The home-based video exercise group was given the same exercises as a video recording and they were asked to do the exercises twice a week for 12 weeks. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Fatigue Severity Scale (FSS), Multiple Sclerosis Quality of Life Scale 54 (MSQoL-54), Unsupported Upper Limb Exercise Test (UULEX), and Timed 25-Foot Walk Test (T25FW) were used in the evaluation. As a result of the tests used after the intervention, an improvement in sleep and quality of life, walking speed and upper extremity endurance, and a decrease in fatigue were observed in both groups. The telerehabilitation program is thought to be an effective and accessible non-pharmacological application that can be used in the treatment of sleep quality and fatigue in individuals with MS.