Hastaya özgü fonksiyonel skala'nın (the patient-spesific functional scale) Türkçe'ye uyarlanması, boyun ağrılı hastalarda geçerlilik ve güvenilirliği
Cross-cultural adaptation, reliability and validity of the Turkish version of patient-spesific functional scale in patients with neck pain
- Tez No: 493430
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Boyun ağrısı ile ilgili güncel klinik kılavuzlar değerlendirme sırasında hem klinik hem de hasta öz bildirimine dayanan ölçeklerinin kullanılmasını önermişlerdir. Hasta özbildirmine dayanan ölçekler arasında Boyun Özür Anketi (NDI) ve Hastaya Özgü Fonksiyonel Skala (PSFS) en yaygın kullanılan ve önerilen araçlardır. NDI'nın daha önce Türkçe dilinde geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Çalışmamızın amacı daha önceden Türkçe dilinde validasyonu yapılmamış olan PSFS'nin geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemektir. Yöntem: PSFS, güncel kılavuzlara göre Türkçe'ye (PSFS-T) çevrildi. Demografik bilgiler, yaşam kalitesi, boyun normal eklem hareket açıklığı, PSFS-T, NDI ve hastanın genel değişim algısı başlangıç değerlendirmesi sırasında kaydedildi. Test-tekrar test güvenilirlik analizleri için ilk 30 hasta telefonla arandı. Güvenilirlik analizleri için“Intraclass korelasyon katsayısı”(ICC) belirlendi. Geçerlilik analizleri için ise PSFS-T ve NDI arasındaki korelasyonlar incelendi. Bulgular: PSFS-T'nin final formu 110 (K: 77, E: 33) boyun ağrılı hastada değerlendirildi. PSFS-T'nin test-tekrar test güvenilirliği iyi düzeyde bulundu (ICC:0,85).
Özet (Çeviri)
Objective: Current clinical guidelines recommend to use both clinical and self-reported measurements for evaluation of chronic neck pain. Among the self-reported outcomes, Neck Disability Index (NDI) and Patient Specific Functional Scale (PSFS) are the most widely used and recommended instruments. The validity and reliability analyzes of NDI were done before in Turkish language. The purpose of our study was to determine the validity and reliability of PSFS which was not validated in Turkish language previously. Method: The PSFS has been translated into Turkish (PSFS-T) according to the current guidelines. Demographic data, quality of life, cervical range of motion, PSFS-T, NDI and global rating of change were recorded at the initial assessment. For the test-retest reliability analysis, the first 30 patients were called by phone. Intraclass correlation coefficient (ICC) was established for reliability analyzes. The correlations between PSFS-T and NDI was examined for the validity analysis. Results: The final form of PSFS-T was completed by 110 chronic neck pain patients (F:77, M:33). Test-retest reliability of PSFS-T was found good level (ICC: 0.85).