Rotator kılıf yırtığı olan hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin vücut işlevleri, aktivite ve katılıma etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of core stabilisation exercises on body functions, activity, and participation in patients with rotator cuff tear
- Tez No: 850432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, rotator kılıf yırtığı tanılı hastalarda konservatif tedaviye (KT) ek olarak uygulanan kor stabilizasyon (KS) egzersizlerinin hastaların vücut işlevleri, aktivite ve katılım düzeyi üzerine etkisini araştırmak üzere planlandı. Çalışmamıza rotator kılıf yırtığı tanılı 36 hasta dahil edildi. Katılımcılar randomize kontrollü şekilde iki gruba ayrıldı. Gruplardan birine (n=18, yaş ort=55,33±10,05) yalnızca KT uygulanırken diğer gruba ise (n=18, yaş ort=54,27±8,59) KT+KS uygulandı. Uygulama, haftada 3 gün olmak üzere toplam 6 haftada tamamlandı. Hastaların vücut işlevlerini değerlendirmek için McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (McGill-SF), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), ve Lazer İmleçli Açı Tekrarlama Testi (Lİ-ATT) kullanıldı. Aktivite ve katılım düzeylerini değerlendirmek için de Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), Hastaya Özgü Fonksiyonel Skala (HÖFS) ve Western Ontario Rotator Cuff Ölçeği (WORC) kullanıldı. İlgili ölçüm araçları müdahale öncesi ve sonrasında tekrarlanarak karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of core stabilization (CS) exercises applied in addition to conservative treatment (CT) on body functions, activity, and participation levels of patients with rotator cuff tear. The study included 36 patients with rotator cuff tear. One group (n=18, mean age=55.33±10.05 years) received only CT while the other group (n=18, mean age=54.27±8.59 years) received CT+CS. The intervention was completed in a total of 6 weeks, 3 days/a week. The McGill Pain Questionnaire Short Form (McGill-SF), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and Laser-Pointer Assisted Angle Reproduction Test (LP-ART) were used to evaluate the body functions of the patients. The Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire (DASH), Patient Specific Functional Scale (PSFS), and Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC) were used to evaluate the activity and participation levels. All measuring tools were repeated before and after the intervention.