Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı polikliniklerine başvuran gebelerde tetanoz bağışıklığı ve ilişkili etmenler
Tetanus immunity and related factors among pregnants who apply to outpatient clinics of the department of gynecology and obstetric clinic of Ankara University School of Medicine
- Tez No: 493439
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL PİYAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Public Health, Obstetrics and Gynecology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniklerine Başvuran Gebelerde Tetanoz Bağışıklığı ve İlişkili Etmenler Amaç: Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine başvuran 20 hafta ve altındaki gebelerde tetanoz bağışıklığı ve ilişkili etmenlerin saptanması, ayrıca yürütülmekte olan MNT programının maternal durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma Mart-Temmuz 2017 tarihleri arasında yürütülmüş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine başvuran 20 hafta ve altındaki gebeler araştırma evrenini oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile veri toplama formu uygulanmış ve kan örneklerinde tetanoz immunite kontrol testi çalışılmıştır. Araştırma sonucunda 400 gebeye ulaşılmıştır. Veri analizi bilgisayar paket programı ile yapılmıştır. Tetanoza karşı güvenilir korumaya sahip olma durumu ile kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Chi-Square (X2) ve Fisher kesinlik testi kullanılmıştır. Tetanoz antikor düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek için non-parametrik testler; Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların % 41,5'i 25-30 yaş grubunda ve katılımcı yaşı ortalaması 28 (±5,2) idi. Katılımcıların %37,5'i lise mezunu, % 25'i ön lisans ve üstü okul mezunuydu. Çalışma grubunu oluşturanların % 51,3'ü 9-12. gebelik haftaları arasında idi. Katılımcıların % 31'inin ilk gebeliği idi, % 39'u daha önce hiç doğum yapmamıştı. Çalışma grubunda gebelik öyküsü olan 244 katılımcının % 75,8'i önceki gebeliklerinde aşılanmış, % 14,8'i aşılanmamıştır. Çalışma sonucunda; araştırma grubunun % 92'sinde güvenilir koruyucu antikor düzeyi olduğu, % 8'inde ise olmadığı saptanmıştır. Tetanoza karşı güvenilir korumaya sahip olma ve tetanoz antikor düzeyi ile gebelik, doğum, çocuk sayısı, önceki gebelikte aşı yaptırma, yapılan aşı dozu ve son aşı üzerinden geçen zaman arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Çalışma kendi sınırlılıkları içinde Türkiye'de tetanoz seroprevalansı hakkında yeni bilgiler sağlamıştır. Doğurganlık çağındaki kadınlar taranmalı ve seronegatif olanlar aşılanmalıdır. Erişkin aşılama programları başlatılmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır. Üreme çağındaki kadınları hedef alan tamamlayıcı aşılama etkinlikleri yürütülmelidir Ülkemizde aşı uygulamalarına devam edilmeli, Neonatal Maternal tetanoz eliminasyon programı kararlılıkla sürdürülmelidir. Buna ek olarak, tüm doğumlar için temiz doğum koşulları ve nitelikli sağlık personeli sağlanmalıdır. Ülke ve bölgeler düzeyinde aşılama hizmetlerinin düzenlenmesine önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Tetanus Immunity and Related Factors Among Pregnants Who Apply to Outpatient Clinics of the Department of Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara University School of Medicine Background: The objective of the study was to investigate the tetanus immunity status and related factors among pregnants that gestational duration is 20 weeks or less and apply to outpatient clinics of the department of gynecology and obstetrics clinic of Ankara University School of Medicine. It is also aimed to examine the maternal side of the MNT program being implemented. Materials and methods: The study was carried out between March and July 2017 and the pregnants that gestational duration is 20 weeks or less and apply to outpatient clinics of the department of gynecology and obstetrics clinic of Ankara University School of Medicine constitute the study universe. Data collection forms were applied to participants with face-to-face interview technique by the researcher and also tetanus immunity control test was performed with the blood samples taken. With the study 400 pregnant women were reached. Data analysis were made using computer package program. Chi-Square (X2) and Fisher's precision test were used to compare categorical variables with dependable protection status against tetanus. Non-parametric tests to determine the factors affecting the level of tetanus antibody; Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests were done. Results: Most of the mother candidates were in the 25-30 age group and the average participant age was 28 (± 5.2) . Of the participants 37.5% were high school graduates and 25% were pre-bachelor's degree and above graduates. Of the study group 51.3% were in the 9-12 week of gestation. This was the first gestation of the % 31 of the participants, 39% had never given birth before. In the study group, 75.8% of the 244 mothers who had pregnancies before, were vaccinated during previous pregnancies and 14.8% were not. With the study; it was found that 92% of the study group had a dependable protective antibody level and 8% had not. There was a statistically significant relationship between the state of having protection against tetanus and tetanus antibody level and the number of pregnancies, deliveries, number of children, vaccination in previous pregnancy, vaccination dose and the duration after vaccination. Conclusion: The study provided new information about the seroprevalence of tetanus with its limitations. Women of fertile age should be screened and seronegatives should be vaccinated. The initiation and continuity of adult vaccination programs must be ensured. Complementary vaccination activities targeting women in reproductive age should be conducted. Vaccination should be continued in our country, neonatal maternal elimination program should be carried on with determination. In addition, for all deliveries clean birth conditions and qualified health personnel should be provided. Emphasis should be placed on the regulation of vaccination services at the national and regional level.