Doğum esnasında annedeki preinflamatuar belirteçlerin doğum süresi, şekli ve postpartum komplikasyonları değerlendirmedeki yeri
Evaluation of labor time, type and postpartum complications with proinflammatory markers taken during term labor
  1. Tez No: 535618
  2. Yazar: AHKAM GÖKSEL KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ACAR KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Doğum mekanizmasındaki hormonal olaylar 1970'li yıllardan beri araştırılmış ve günümüzde çoğu nokta açığa kavuşmuştur. Ancak doğum kaskadındaki hücresel mekanizmalar için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Doğum sırasındaki inflamasyon uterus içine lokalize non enfeksiyöz bir inflamasyon olup, doğum kaskadının anahtar noktalarındandır. Doğumun başlaması sırasında mekanik etkenlerle paralel ilerleyen inflamasyon myometriyum, uterin serviks ve desiduada yapılan doku çalışmalarında ve periferik kanda saptanmıştır. 2014 Şubat-2014 Ekim tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na doğum için başvuran toplam 126 gebe çalışmaya dahil edildi ve 80 gebe ile çalışma tamamlandı. Çalışmanın sonucunda preinflamatuar belirteçler ile doğum süresi ve postpartum komplikasyonlar arasında istatistiksel anlamlı sonuç saptanmadı. Preinflamatuar belirteçler ile doğum şekli karşılaştırıldığında İL 6 ve TNF α nın ortalama değerleri sezaryen olan grupta yüksekken, İL 1β nın ortalama değeri vajinal doğum yapan grupta yüksek saptandı. Ancak bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bizim çalışmamız; gebe sayısının az olduğu, güçlü yanları gebelerden örnek alınma zamanı ve gebe seçim kriterleri olan, kesitsel bir çalışmadır. Preinflamatuar belirteçlerin bizim çalışmamız gibi doğum süresi ve şekli prediksiyonunda kullanılması için daha fazla sayıda gebede yapılan ancak gebe seçim kriterlerinde daha seçici davranılan kesitsel çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Anahtar Sözcükler; inflamasyon, doğum, İL 6, İL 1β, TNFα, preinflamatuar belirteçler
Özet (Çeviri)
Hormonal events in delivery mechanisms have been studied since the 1970's and today has reached most points clear. However, the cellular mechanisms in the cascade of labor are not possible to say the same thing as hormonal events. Into localized inflammation of the uterus during labor is noninfectious inflammation and inflammation during labor is key point of the cascade of labor. Inflammation of myometrium and uterine cervix during the onset of labor running parallel with the mechanical effects and has been observed in studies of the tissue of the decidua and peripheral blood. Between February 2014 and October 2014, a total of 126 pregnant women were included study and after exclusion critters study was conducted with 80 pregnant women in whom applying for labor to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. İnclude the results of the study delivery time and postpartum complications with proinflammatory markers were no statistically significant. The type of delivery compared with proinflamatory markers; IL 6 and TNF α values average was detected high in caesarean group; IL 1β value average was detected high in vaginal delivery group. However, these results were not statistically significant. Our study is a prospective study and the limitation of our study is in the number of pregnant women's, but whereas strengths of our study are patient selection criteria and the sampling time. We believe that studies which compare labor time, labor type and proinflammatory markers such as our study need more number of pregnant women's and prospective studies are needed to be more selective in pregnant women' s selection criteria. Key words; inflammation, labor, IL 6, IL 1β, TNFα, proinflammatory markers