Erken doğum prediksiyonunda servikal uzunluk ve plasental alfa-1 mikroglobulinin yeri
Role of cervical length and placental alpha-1 microglobulin on prediction of preterm birth
- Tez No: 532645
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı erken doğum tehdidi tanısı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne yatırılan semptomatik hastalarda transvajinal servikal uzunluk ölçümü ve PAMG-1 (PartoSure)'in 7 gün içerisindeki erken doğumu predikte etme güçlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kliniği'ne Ağustos 2017- Ekim 2018 döneminde erken doğum ön tanısı ile yatışı planlanan, klinik olarak membranları intakt, 24 – 34 gestasyonel haftalar arasında erken doğum semptomları olan ve transvajinal servikal uzunluk ölçümü 25 mm ve daha kısa olan hastalarda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın primer sonucu servikovajinal sıvılarda PAMG-1 pozitifliğinin (PartoSure) ve transvajinal servikal uzunluk ölçümünün 7 gün içerisinde erken doğumu öngörebilme güçleridir. PartoSure için ve farklı servikal uzunluk değerleri için alıcı işletim karakteristiği (AİK) eğrileri oluşturulmuş, eğri altında kalan alanlar hesaplanmıştır ve aralarındaki fark için DeLong testi uygulanarak güçleri karşılaştırılmıştır. Veriler: PartoSure testinin 7 gün içerisindeki erken doğumu predikte edebilme durumunun çalışma popülasyonu için sensitivitesi %50, spesifitesi %98,7, PPD'i %88,9, NPD'i %90,5. Tek başına servikal uzunluk ölçümünün 7 gün içerisinde erken doğumu öngörebilme durumuna baktığımızda farklı servikal uzunluk sınırları için sensitiviteleri sırası ile 20 mm için %87.5, 15 mm için %68.7 ve 10 mm için %43.7; spesifiteleri sırası ile 20 mm için %50.6, 15 mm için %74 ve 10 mm için %88.3, PPD'leri sırası ile 20 mm için %26.9, 15 mm için %35.4 ve 10 mm için %43.7, NPD'leri sırası ile 20 mm için %95.1, 15 mm için %91.9 ve 10 mm için %88.7 olarak hesaplanmıştır. AİK eğrisi yöntemi ile veriler incelendiğinde PartoSure'un tüm popülasyon için eğri altında kalan alanı (EAA) 0.90 (%95 GA:0.78 – 1) olarak hesaplanmıştır. Tek başına servikal uzunluk ölçümünün 7 gün içerisindeki doğumu predikte edebilme durumu için AİK eğrisi yaptığımızda servikal uzunluk 20 mm sınırı için EAA 0,61 (%95 GA:0,54 – 0,68), 15 mm için EAA 0,64 (%95 GA: 0,55 – 0,73), 10 mm için EAA 0,64 (%95 GA: 0,50 – 0,77), 5 mm için EAA 0,76 (%95 GA: 0,43 – 1) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aim of this study to investigate and compare the power of cervical length and placental alpha-1 microglobulin on prediction of spontaneous preterm birth in seven days on the patients who had preterm labor symtoms and hospitalized in Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology. Material and Methods: This was a prospective cohort study conducted in Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology between August 2017 and October 2018 on the patients who had preterm labor symptoms, < 25 mm transvaginal cervical length, clinically intact membranes. The primary outcome of the study was power of cervical length and PartoSure test on the prediction of preterm birth in seven days. ROC (receiver operator characteristics) curves has generated for PartoSure test with different cervical length cutoffs and for only cervical length measurement. Area under the curve (AUC) has calculated and difference between ROC curves has been investigated with DeLong test. Results: For prediction power of PartoSure on prediction of preterm birth in seven days sensitivity is %50, spesificity %98.7, negative predictor value (NPV) is %90.5, positive predictive value (PPV) is %88.9 for study population. When we investigated power of cervical length on pediction of spontaneous birth in seven days; sensitivities for 20 mm cutoff was %87.5, for 15 mm cutoff was %68.7, for 10 mm cutoff was %43.7; spesificities for 20 mm cutoff was %50.6, for 15 mm cutoff was %74, for 10 mm cutoff was %88.3; PPV for 20 mm cutoff was %26.9, for 15 mm cutoff was %35.4, for 10 mm cutoff was %43.7; NPV for 20 mm cutoff was %95.1, for 15 mm cutoff was %91.9, for 10 mm cutoff was %88.7. When we applied ROC curve analyze for the power of PartoSure test for prediction of preterm birth in seven days, AUC was 0.90 (%95 confidence interval 0.78 – 1), for 20 mm cervical length cutoff AUC was 0.61 (%95 CI: 0.54 – 0.68), for 15 mm cervical length cutoff AUC was 0.64 (%95 CI: 0.55 – 0.73), for 10 mm cutoff AUC was 0.64 (%95 CI: 0.50 -0.77), for 5 mm cutoff AUC was 0.76 (%95 CI:0.43 – 1).