Sağlık turizmi kapsamında termal tesislerde III. yaş grubu müşterilerinin, hizmet kalite algıları: Sivas ili örneği
Service quality perception of III age group customers in the thermal facilities within the scope of health tourism: Sivas sample
- Tez No: 493460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENİS BAHA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık kurumları, sağlık hizmetlerinin devamlılığı ve ertelenemez olması, koruyucu, tedavi edici, rehabilitasyon ve geliştirici hizmetlerin üretildiği topluma hizmet eden kurumlar olması gibi özelliklerden dolayı diğer işletmelerden veya kurumlardan farklı özelliklere sahiptir. Sağlık kurumlarının amaçlarını en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için finansal performanslarının iyi olması ve bu durumun sürdürülebilir olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık kurumlarının finansal performansının sürekli ölçülmesi, değerlendirilmesi ve buna göre stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Günümüzde hemen her ülkede toplam nüfus içerisinde üçüncü yaş grubundaki bireylerin sayısının artması ve bu yaş grubunda ortaya çıkan sağlık sorunları, sağlık alanına ayrılan ekonomik payı artırmaktadır. Buna paralel olarak sağlık, son yıllarda insanları seyahate yönelten etkenlerin başında gelmeye başlamıştır. Sağlık turizmi, temel anlamıyla insanların bulundukları bir yerden başka bir yere sağlık amacıyla seyahat etmeleri anlamına gelmektedir. Turizmde bu yaş grubunun önemi Türkiye'de hem Sağlık Bakanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından fark edilmiş durumdadır. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Turizm Daire Başkanlığı altında 2013-2017 yılları için“Türkiye'de Sağlık Turizmini Güçlendirmek”adıyla bir strateji yayınlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise aynı konuyu 2007 yılında“Termal Turizm Master Planı”adlı belgede ele almıştır. Dünyada ve Türkiye'de sağlık turizmi çeşitli türlerle çeşitlenerek üçüncü yaş turizmini açıklar hale gelmiştir. 2016 yılı itibariyle Türkiye nüfusunun %8,4'ü 65 yaş ve üzeri yaş grubundadır. Sivas ili için bu alanda kaydedilen oran ise %11,9'dur. Bu çalışma ile ülkemizde giderek önemi artan Sağlık Turizmi alanındaki termal turizme kaynak sağlayan Sivas ilimize ait termal tesisleri ziyaret eden ileri yaş grubundaki bireylere anket uygulanarak; konukların demografik ve sağlık durumları tespit edilerek; ilişki kalite ve hizmet kalite algıları değerlendirilerek, konukların tatmin düzeyi belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Health institutions have different specialities from other enterprises or institutions due to their characteristics such as the continuity and non-deferredness of health services, and the fact that they are collective service institutions in which preventive, curative, rehabilitation and development services are produced. It is very important that the financial performances are good and sustainable so that the health institutions can fulfill their aims in the best possible way. For this reason, financial performance of health institutions should be continuously measured, evaluated and strategies developed accordingly. Increasing the number of individuals in the third age group in the total population in almost every country today and the health problems that arise in this age group increase the economic share allocated to the health field. Parallel to this, health has begun to be one of the factors that have led people to travel in recent years. Health tourism means that people travel from one place to another for health in a fundamental sense. The importance of this age group in tourism has been noticed by both the Ministry of Health and the Ministry of Culture and Tourism in Turkey. The Ministry of Health published a strategy for“Strengthening Health Tourism in Turkey for 2013-2017”under the head of Health Tourism Department. The Ministry of Culture and Tourism handled the same issue in 2007 as“Thermal Tourism Master Plan”. Health tourism in the world and Turkey has been diversified with various species and became open to third-world tourism. As of 2016, 8.4% of the Turkish population is in the age group of 65 years and over. For Sivas province, the rate recorded in this area is 11,9%. With this study, a questionnaire was applied to the elderly group visiting the thermal facilities of Sivas, which provide thermal tourism resources in the field of Health Tourism which is increasingly important in our country. Demographic and health status of the guests are determined; Relationship quality and service quality perceptions will be evaluated and the satisfaction level of the guests will be tried to be determined.