Kronik ağrı uyku ilişkisinin demografik özelliklere göre değişimi
Changes of chronic pain and sleep relations according to demographic characteristics
  1. Tez No: 493503
  2. Yazar: GONCA GÜL HAYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç: Kronik ağrı hastalarının uyku kalitelerinin kötü yönde etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmada kronik ağrı uyku arasındaki bu ilişkinin sosyodemografik ve sosyoekonomik değişkenlerden tarafından kontrol edilip edilmediğini belirlemek amaçlandı. Gereç ve yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Anabilim Dali Algoloji Kliniği'nde 2017 Mart-Nisan-Mayıs aylarında polikliniğe başvuran 150 kronik ağrı hastasının 99'u çalışmaya dahil edildi. Hastalara poliklinikte yaklaşık 50 soruluk anket uygulandı. Bu anket ile sosyodemografik özellikleri, VAS ve MASF kullanılarak ağrı nicelikleri ve PUKİ ile uyku kaliteleri kaydedildi. Verilerin analizinde student's t test ve ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan kronik ağrı hastalarının % 66.7'sinin uyku kalitesi kötü olarak tespit edildi. Yaşlı hasta sayımız yetersiz olmasına rağmen çalışmamızda yer alan yaşlı grubun uyku kalitesinin daha kötü olduğu bulundu. Kadınların uyku kalitesinin erkeklere göre daha düşük olduğu tespit edildi. Düşük eğitim düzeyine sahip kronik uyku hastalarının uyku kalitelerinin kötü olduğu bulundu. Ek hastalıkların varlığının uyku kalitesini negatif yönde etkilediği görüldü ve en önemlisi hem VAS hem MASF'undan elde edilen ağrının nicelik değerlendirmesinin sonucuna göre artan ağrı şiddetinin uykunun kalitesini kötü yönde etkilediği tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda kronik ağrı uyku arasındaki ilişkinin sosyodemografik ve sosyoekonomik değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. Bu durumun kronik ağrı tanı ve tedavisine yardımcı olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: It is known that sleep quality of patients with chronic pain is affected in the worst way. In this study, it was aimed to determine whether this relationship between chronic pain and sleep was controlled by sociodemographic and socioeconomic variables. Methods: Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation Department of Algology 99 of 150 chronic pain patients who applied to polyclinic were included in the study in the period of March-April-May 2017. A questionnaire about 50 questions was administered to the outpatient clinic. With this questionnaire, sociodemographic characteristics, pain quantities using VAS and MASF and sleep quality with PUKI were recorded. Student's t test and chi-square test were used in the analysis of the data. Results: Sleep quality was found to be poor in 66.7% of chronic pain patients participating in the study. Although the elderly patient count was insufficient, the elderly group in our study found that the sleep quality was worse. The sleep quality of women was found to be lower than that of men. Sleep quality of chronic sleeping patients with low educational level was found to be poor. It was observed that the presence of additional diseases affects sleep quality in the negative direction, and it was found that the severity of pain increased in quality compared to the result of the quantitative evaluation of pain obtained from both VAS and MASF. Conclusion: The relationship between chronic pain and sleep in our study was affected by sociodemographic and socioeconomic variables. In this case, it was concluded that the diagnosis and treatment of chronic pain can help.