Diz osteoartritli hastalarda, kesikli ultrason tedavisinin ağrı, fonksiyonellik, sinovyal sıvı ve kıkırdak kalınlığı üzerine etkisi ön çalışma sonuçları
Assesing the effects of pulsed ultrasound treatment on pain, functionality, synovial fluid and cartilage thickness, i̇n knee osteoarthritis, preliminary study results
- Tez No: 493512
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZLEM ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı diz osteoartriti tedavisinde terapötik kesikli ultrason uygulamasının dizde ağrı, fonksiyonellik, sinovyal sıvı ve femoral kıkırdak kalınlığı üzerine etkililiğinin araştırılmasıdır. MATERYAL METHOD: Randomize, kontrollü, çift kör, paralel gruplu bir klinik araştırma olarak planlanan çalışmamıza American College of Rheumatology (ACR) tanı kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı alan ve Kellgren Lawrence evrelemesi grade ≤3 olan 61 hasta (121 diz) alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Tedavi grubuna (31 hasta 62 diz) 1 Mhz başlıklı ultrason ile 1w/cm² şiddetinde, 1:4 şeklinde kesikli ve 10 dakika süreyle, haftada 3 gün, 8 hafta boyunca toplam 24 seans tedavi verilirken, kontrol grubuna (30 hasta 59 diz) aynı süre ve zamanlı sham ultrason tedavisi uygulandı. Her iki gruba da ev egzersiz programı verildi. Hastalar tedavi öncesi, sonrası ve 3.ayda değerlendirildiler. Hastalarda istirahat ve yürümekle oluşan diz ağrısı 0-10 cm 'lik visüel analog skala (VAS) ile, fonksiyonel değerlendirmeler WOMAC Anketi ve Kalk Yürü Testi ile, sinovyal sıvı miktarı ve femoral kıkırdak kalınlığı ise ultrasonografik olarak değerlendirildi. BULGULAR: Tedavi öncesinde her iki grup arasında yaş, cinsiyet, semptom süresi, vücut kütle indeksi, VAS istirahat, VAS yürüme, WOMAC total skoru, Kalk yürü test süresi, sinovyal sıvı ölçümü açısından fark yoktu. Ancak femoral kıkırdak kalınlığı tedavi öncesinde kontrol grubunda anlamlı olarak daha iyi bulundu. Her iki grupta da tedavi sonrası ve 3. ayda VAS istirahat, VAS yürüme, WOMAC total skoru değerlerinde anlamlı iyileşme saptanırken, kalk yürü testi yalnızca tedavi grubunda anlamlı iyileşme gösterdi. Gruplar değişimlerin farkı açısından karşılaştırıldığında sadece VAS yürüme değerinde tedavi grubunda anlamlı fark saptandı. Sinovyal sıvı ve femoral kıkırdak kalınlığının ultrasonografik ölçümlerinde her iki grup karşılaştırıldığında tedavi sonrasında ve 3. ayda anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Çalışmamız, terapötik kesikli ultrasonun sinovyal sıvı ve kıkırdak kalınlığı üzerine etkisini ultrasonografi ile değerlendiren ilk çalışma olması nedeniyle özgündür. Bu ön çalışma verilerine göre; diz osteoartriti tedavisinde egzersiz programına eklenen terapötik kesikli ultrason uygulamasının dizde yalnızca yürümekle oluşan ağrı üzerine etkili bulunurken fonksiyonellik, sinovyal sıvı ve femoral kıkırdak kalınlığı üzerine etkililiği gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To evaluate the effect of pulsed ultrasound treatment on cartilage regeneration, inflammation and quality of life in patients with knee osteoarthritis. MATERIAL AND METHODS: The study is a randomised, controlled, double blind and parallel group study that included 61 patients (121 knees). The patients have knee ostearthritis according to American College of Rheumatology (ACR) diagnostic criteria and Kellgren-Lawrence grades were ≤3. The treatment group (n:31, 62 knees) received 10 minutes of pulsed (Ratio: 1:4) ultrasound treatment with 1MHz probe, an intensity of 1w/cm2 3 times a week during 8 weeks, a total of 24 sessions. The control group (n:30, 59 knees) received sham US treatment for the same time and frequency as treatment group. Both of the groups received home exercise program. Patients evaluated before and after treatment and at 3rd month with ultrasonographic measurements (Synovial fluid amount, femoral cartilage thickness) and quality of life tests (VAS, WOMAC, TUG(Timed up and go) test). RESULTS There was no difference between the two groups in terms of age, gender, symptom duration, body mass index, resting VAS, walking VAS, WOMAC total score, TUG test time, synovial fluid measurement. However, femoral cartilage thickness was significantly better in the control group before treatment. Both groups showed significant improvement in resting VAS, walking VAS, WOMAC total scores after treatment and at 3rd month, whereas only the treatment group showed a significant improvement in TUG test. When comparing groups in terms of changes, only walking VAS score improvement was signicantly more in favor of treatment group. There was no significant difference between groups in terms of synovial fluid and femoral cartilage thickness measurements after treatment and 3rd month. CONCLUSION Our study is unique because it is the first study that evaluates the effect of therapeutic ultrasound on synovial fluid and cartilage thickness with ultrasonography. According to this preliminary study data; therapeutic ultrasound treatment in addition to home exercise program has been shown to be effective only on pain caused by walking in the knee; but its effectiveness on functionality, synovial fluid and femoral cartilage thickness has not been demonstrated in the treatment of knee osteoarthritis.