Diyabet hastalarının kan şekeri regülasyon durumları ile eş uyumları arasındaki ilişki
Relati̇onshi̇p between blood glucose regulati̇on of di̇abeti̇c pati̇ents and dyadi̇c adjustment scales
  1. Tez No: 493513
  2. Yazar: İZZET AKIN TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Evlilik ilişkisi, evlilik doyumu, evlilik mutluluğu ve evlilik uyumu gibi kavramlar, pek çok araştırmaya temel oluşturmuştur. Evlilik uyumu, tatmin, mutluluk ve denge kavramlarıile eş uyumlarıyla hasta bireyin kronik hastalığa uyumlarını belirlemeye yönelik araştırmalar vardır. Çalışmamız evlilik uyumu ve diyabetli hastanın kan şeker regülasyonudeğerlendirmek üzeregözlemsel analitik kontrol gruplu çalışma olarak planlanmıştır. Sosyodemografik özelliklerden oluşan bir anket, ModifiyeMoritsky İlaç Kullanım Ölçeğive DAS (DyadicAdjustmentScale) uygulanmıştır. Çalışmamıza129 (%47,7) DiabetesMellitus (DM)ile 141DM olmayan (%52,3) olmak üzere toplam 270 birey alınmıştır. Katılımcılar arasında kadınlar çoğunlukta olup n:163(%60,3) çoğunluğu(38,51) üniversite mezunudur. Katılımcıların %27,4'ünün eşlerinde kronik hastalık vardı ve %72.96'sı evlilik öncesi birbirlerini tanıyorlardı. Olgu ve kontrol gurubu arasında yaş, cinsiyet, eğitim durumu, eşte kronik hastalık varlığı, evlilik öncesi birbirini tanıma ve çocuk sahibi olma açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). DAS ölçeğinden alınan puanlara bakıldığında kadınlar ve erkeklerarasında fark vardı.
Özet (Çeviri)
Concepts like marital relationship, dyadic satisfaction, marital happines ve marital adjustment are subject for a lot of researches. Treatment consistency of chronic patients is related with relationship happines, adjustment and satisfaction. There are some researches on this subject. Our study is designed as observational analitic study with control group to evaluate diabetic patients blood glucose regulation and its relationship with these patients dyadic adjustment. A survey which is composed of socio-demographical characteristics Modified Moritsky Drug Using Scale and DyadicAdjustmentScale are applied. 129 (%47,7) Diabetic and 141 Non-diabetic (%52,3) in total 270 attenders participated in our study. İn participants women were majority n:163(%60,3) and most of them was university graduate.% (38,51). %27,4 percent of our participents had a chronically ill spouse. And %72.96 percent had known each other antenuptial. There wasnt a meaningfull difference among case and control groups in the matter of age, sex, education, having chronicaly ill spouse, antenuptial dating and having children.(p>0.05).