Bipolar bozukluk tanılı hastaların yüksek riskli çocuklarında karşılaştırmalı nörogörüntüleme sonuçlarının değerlendirilmesi: Bir DTI çalışması
Evaluating the neuroimaging findings in high risk off-springs of bipolar parents: A DTİ study
  1. Tez No: 493516
  2. Yazar: ALİ MERT BEŞENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NESLİHAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Psychiatry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Amaç: Araştırmamızın birincil amacı ebeveynlerinden en az biri Bipolar Bozukluk tanısı almış olan çocukları yarı-yapılandırılmış klinik görüşmeler ile etkilenmiş ve etkilenmemiş olarak ayırmak ve her iki gruptaki çocukları sağlıklı kontrol grubu ile nörogörüntüleme özellikleri açısından karşılaştırarak gruplar arası farkları ortaya koymaktır. İkincil amaç ise Bipolar Bozukluk açısından yüksek riskli çocuklarda nörogörüntüleme yöntemlerinin, hastalığın erken dönemde tanınabilmesini sağlayacak bir biyobelirteç olarak kullanım potansiyelini saptamaktır. Yöntem: Çalışmamıza 13-18 yaş aralığındaki çocuk ve ergenler alınmıştır. Bipolar Bozukluk tanısı almış ebeveyni olan çocuk ve ergenlerden; K-SADS-PL (Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli) ile şimdi ve/veya geçmişte hiçbir tanıyı karşılamayan 12 olgu etkilenmemiş yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Bipolar Bozukluk tanısı almış ebeveyni olan çocuk ve ergenlerden; yarı-yapılandırılmış klinik görüşmeler (KSADS-PL) ile son 6 ay içinde madde/alkol kötüye kullanım ve bağımlılık, Bipolar Bozukluk (I ve II), Şizofreni, Sanrısal Bozukluk, Şizoaffektif Bozukluk, Şizofreniform Bozukluk ve Yaygın Gelişimsel Bozukluk tanıları dışında bir psikiyatrik bozukluk semptom veya tanı öyküsü olan ve en az 3 aydır remisyonda olan (Depresif Bozukluk öyküsü olan bireylerde CDRS-R≤54, Anksiyete Bozukluğu olan bireylerde STAI
Özet (Çeviri)
Aim: Primary objective of this study is; to distinguish the children with parents who are diagnosed with Bipolar Disorder (BD) as affected and un-affected via semi-structured clinical interviews, then to compare the neuroimaging features and to determine the differences between both groups and healthy controls. Secondary objective is to assess the usage potential of neuroimaging techniques as a bio-markers which would enable the disorder to be diagnosed at an early period. Method: Children and adolescents of ages 13 to 18 are included in our study. Un-affected high risk group consists of 12 children and adolescents whose parents are diagnosed with BD and who don't meet any diagnostic criteria in K-SADS-PL (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Kiddie-SADS-lifetime Version) now and/or in the past. Affected high risk group consists of 7 children and adolescents whose parents are diagnosed with BD and have a psychiatric symptom or diagnosis in the last 6 months other than Substance/Alcohol Dependance or Abuse, Bipolar Disorder Type I or II, Schzophrenia, Delusional Disorder, Schizoaffective Disorder, Schizophreniform Disorder and Autistic Disorder and in remission period for minimum 3 months (for Major Depressive Disorder CDRS-R≤54, Anxiety Disorder STAI