Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlarda alevlenme ve stabil dönemdeki antropometrik ölçümler ile modifiye mallampati testi arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between anthropometric measurements and modified mallampati test in exacerbation and stabil periods of patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 493541
  2. Yazar: SONGÜL ÇUĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KÖSE, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Olanlarda Alevlenme ve Stabil Dönemdeki Antropometrik Ölçümler ile Modifiye Mallampati Testi Arasındaki İlişkisinin İncelenmesi Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerin alevlenme (atak) (KOAH-A) ve stabil dönemlerinde (KOAH-S) modifiye mallampati testi (MMT) uygulayarak zor entübasyon ihtimali olup olmadığı, ayrıca baş ve boynun antropometrik ölçümleri ile MMT skorları arasında nasıl bir ilişki olduğunu belirlemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız 40 yaş üzerinde 107 sağlıklı birey (Grup 1, Kontrol) ve KOAH tanısı almış 107 hastayı içeren (Grup 2) iki gruptan oluşmaktadır. Hastalardan atak ve stabil dönemlerinde olmak üzere iki ölçüm alındı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Servisine müracaat eden hastaların (Grup 2) ve normal bireylerin (Grup 1) MMT skorları ile beden kitle indeksi (BKİ), baş çevre uzunluğu, yüz yüksekliği, corpus mandibula uzunluğu, çene genişliği, thyromental mesafesi ve boyun çevresi değerleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examination of the Relationship between Anthropometric Measurements and Modified Mallampati Test in Exacerbation and Stabil Periods of Patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease Aim: The objective of the present study is to determine whether it is possible to conducta difficult intubation by applying the modified Mallampati test (MMT) during exacerbation (COPD-E) and stabilization (COPD-S) periods in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD), and the type of the relationship between head and neck anthropometric measurements and MMT scores. Material and Method: The present study included two groups that consisted of 107 healthy individuals over 40 years old (Group 1, Control) and 107 patients who were diagnosed with COPD (Group 2). Two measurements were taken from the patients during attack (exacerbation) and stabilization periods. MMT, body mass index (BMI), head circumference, face height, corpus mandibular length, jaw width, thyromental distance and neck circumference of healthy individuals (Group 1) and patients who applied to Turgut Özal Medical Center Pulmonary Diseases Department (Group 2) were measured and recorded.